Powell: Příměří nemožné bez ukončení izraelské operace

Příměří mezi Izraelem a Palestinci není možné bez ukončení izraelských vojenských operací na palestinských územích. Na závěr své týdenní mise na Blízkém východě to prohlásil americký ministr zahraničí Colin Powell. Obě strany také vyzval k tomu, aby obnovily vzájemné bezpečnostní kontakty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Arafat a C. Powell | Foto: ČTK/EPA

Podle šéfa americké diplomacie přislíbil izraelský premiér Ariel Šaron stažení izraelské armády do několika dnů. Předsedovi palestinské správy Jásiru Arafatovi Powell pak jasně řekl, že terorismus musí skončit.

"Jak už jsme - prezident Spojených států i já - několikrát zopakovali, jsme zklamáni vystupováním palestinského předáka Jásira Arafata. Věřili jsme, že mohl učinit víc. A pokud se nerozhodne, tak bude velmi těžké pro Spojené státy nebo kohokoli jiného dosáhnout úspěchu v tom, co chce palestinský lid - a to je mír a vlastní stát. A věřím, že to je i to, co chtějí Izraelci - mír a vlastní stát po boku státu palestinského," řekl Powell na tiskové konferenci v Jeruzalémě.

Přehrát

00:00 / 00:00

C. Powell o Arafatovi

Podle Arafata byl rozhovor s Powellem velmi užitečný. Palestinský vůdce ale zopakoval, že izraelská ofenzíva na palestinských územích i jeho věznění v Ramalláhu jsou nepřijatelné. "Ptám se mezinárodního společenství, ptám se amerického prezidenta Bushe a musím se také ptát Spojených národů - je toto možné akceptovat? Že nemůžu vyjít ven z těchto dvěří? Je to přijatelné? A na jak dlouho? Myslíte, že se to neodrazí na stabilitě a míru na Blízkém východě," tázal se Arafat.

Šéf americké diplomacie se sešel v Ramalláhu s Jásirem Arafatem na závěr své týdenní mise - byla to už jejich druhá schůzka. Palestinci se nechali slyšet, že situace na autonomních územích je nyní ještě horší, než když Powell přijel. Podle palestinského vyjednavače Saíba Irikáta izraelský premiér Ariel Šaron doslova "torpéduje" Powellovu snahu o příměří.

Podle jordánské vlády by nezdar Powellovy současné mise v Izraeli a na palestinských územích znamenal pro Blízký východ katastrofu. Jordánsko proto Spojené státy vyzvalo k dalšímu nátlaku na Izrael, aby stáhl své jednotky z obsazených palestinských měst a vesnic.

Evropský komisař pro zahraniční vztahy Christopher Patten apeloval na Izrael, aby nechal OSN vyšetřit situaci v táboře Džanín, kde se Izraelci dopustili údajných masakrů na civilistech. Izrael ale zprávy o masakru popírá. Do tábora do tohoto týdne nemohli novináři ani humanitární organizace. Podle českého velvyslance v Izraeli Daniela Kumermanna jsou některé zprávy týkající se současné izraelské ofenzívy dílem propagandy.

Americký prezident George Bush vyzval všechny strany blízkovýchodního konfliktu k zintenzívnění boje proti terorismu. Bush to uvedl ve svém projevu ve Virginii: "Palestinská samospráva musí naplnit svá slova odsuzující terorismus! Izrael musí pokračovat ve stahování svých jednotek a všechny arabské země musí převzít svou odpovědnost! Egypťané, Jordánci i Saudové pomáhají v celosvětovém boji proti terorismu a musí konfrontovat terorismus na Blízkém východě".

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Bush o blízkovýchodním konfliktu

Milan Kopp, Olga Krupauerová, Jitka Malá, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme