Powellovy informace, které vedly k válce v Iráku, byly falešné

Televizní stanice CNN v noci na dnešek znovu připomněla, že americké informace, které vedly k válce v Iráku, byly falešné. Nové výpovědi někdejších vysoce postavených představitelů Bushovy administrativy a expertů tajných služeb opět dokazují, že tehdejší ministr zahraničí Colin Powell předložil světu informace, o kterých už v době zveřejnění panovaly vážné pochybnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin Powell | Foto: Jan Vytopil

Bývalý poradce Colina Powella Lawrence Wilkerson považuje únor 2003, kdy se americký ministr zahraničí připravoval na protiirácký projev v OSN, za nejhorší část jeho života. Uvedl, že šéf diplomacie dostal k projevu seznam informací, které mu připomínaly jídelní lístek v čínské restauraci.

Vůbec to nevypadalo jako zpráva tajných služeb, ale spíše jako menu, ze kterého si měl Colin Powell vybrat. Bývalý šéf zbrojních inspektorů v Iráku David Kay dodal, že Powellovi nikdo neřekl, že klíčové informace, které prezentoval, pocházely z jediného nedůvěryhodného zdroje.

Miroslav Konvalina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme