Data za celý rok i všechna místa s vyšší teplotou. Po sítích se šíří zavádějící mapy australských požárů

Úřady australského státu Viktorie vyzvaly obyvatele oblastí ohrožených požáry, aby ve čtvrtek zvážili možnost evakuace. V pátek se totiž mají do států Viktorie a Nový Jižní Wales na jihovýchodě Austrálie vrátit vedra, která zvýší riziko šíření ohně. Na pomoc s ohněm a odstranění následků posílají do Austrálie peníze pražský magistrát i celebrity. Ty také sdílejí fotografie rozsahu požárů v Austrálii. Podle BBC ale snímky neodpovídají realitě.

Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na sociálních sítích se v posledních dnech objevily mapy a satelitní záběry, které mají zobrazovat oblasti v Austrálii aktuálně zasažené požáry. Podle BBC je ale většina z nich velmi nepřesná – v některých případech jde o dílo umělce, jindy o záznam všech míst s vyšší teplotou, což ale nutně neznamená požár.

Jeden z obrázků sdílela na twitteru zpěvačka Rihanna. Na první pohled se zdá, že jde o aktuální satelitní snímek, na němž jsou zachycené požáry hlavně na pobřeží. Ve skutečnosti jde ale o dílo umělce Anthonyho Hearseye, který vizualizoval data NASA o požárech za celý měsíc.

devastating. 😢 #Australia

17:49 – 06. 01. 2020

62570 297271

Další poměrně rozšířené dílo pochází ze stránek MyFireWatch, kterou provozují australské úřady. Na základě dat ze satelitů by měla zobrazovat všechna aktuálně žhavá místa. Mapa ale zobrazuje všechna místa, která jsou teplejší než okolí. Stačí tak velká průmyslová pec, nebo dokonce jen střecha tovární haly s vysoce reflexivním povrchem a na mapě je zobrazena jako místo, kde „právě hoří“.

Nepřesné jsou podle BBC i mapy, které porovnávají velikost Austrálie třeba s Evropou nebo Spojenými státy. Důvodem je zakřivení země, které je deformováno při převodu na plochou projekci.

Here is a map of all the fires burning in Australia.
Here also is a map of Australia overlaid on Europe.

#Bushfires #AustraliaFires #vicfires #nswbushfire #NSWfires

11:14 – 30. 12. 2019

6143 7375

26. oběť

Počet mrtvých v důsledku australských požárů vzrostl ve středu na 26. Nejnovější obětí na oficiálním seznamu je třiačtyřicetiletý hasič, který zahynul při automobilové nehodě ve státě Viktorie, když byl ve službě. Úřady ve středu potvrdily, že jeho smrt souvisela s ničivými požáry.

Australskými požáry jsou nejvíce ohrožení koalové. Mohou hynout i na infekce či stres, říká vědkyně

Číst článek

Policie v nejhůře postiženém státě Nový Jižní Wales tento týden oznámila, že zadržela 24 lidí, kteří čelí obvinění ze žhářství. Zatčeným, kteří údajně úmyslně založili některé z lesních požárů, hrozí až 25 let vězení.

Vyšetřováno je také 47 lidí, kteří navzdory přísným opatřením v krizových oblastech prý odhodili na zem nedopalek cigarety či zápalku, a 53 lidí, kteří údajně porušili zákaz rozdělávání ohňů.

Miliarda mrtvých zvířat

Australský premiér Scott Morrison ve středu vyzval zahraniční turisty, aby se nenechali lesními požáry v zemi odradit. „Austrálie je pořád úžasné místo, vezměte své rodiny a užijte si tady dovolenou,“ řekl Morrison při návštěvě Klokaního ostrova (Kangaroo Island).

Tento třetí největší australský ostrov, kam pravidelně přijíždějí za klokany, koaly, ptakopysky či tučňáky davy turistů, patří k místům, jež byla v posledních týdnech lesními požáry těžce postižena. Morrison ve středu přiznal, že plameny zdevastovaly třetinu ostrova, zbylé dvě třetiny jsou ale pro návštěvníky stále otevřeny.

Hořící Austrálie. Déšť přináší krátkodobou úlevu, velká města halí hustý dým

Číst článek

Vědci z univerzity v Sydney ve středu zdvojnásobili svůj odhad počtu zvířat zabitých od září při požárech v Austrálii. Zatímco dříve mluvili o 480 milionech, nyní v bilanci uvádějí, že za oběť plamenům padla zřejmě miliarda savců, ptáků a plazů. Hmyz a bezobratlí živočichové se do bilance nezapočítávají.

Ve státě Nový Jižní Wales nadále hoří 130 požárů, z nichž padesátka není pod kontrolou, a ve státě Viktorie dalších 40. Podle agentury Reuters plameny sežehly již 2000 domů a více než 10,3 milionu hektarů porostu.

Ve venkovských oblastech zůstává řada obcí v důsledku požárů bez dodávek elektřiny a bez telekomunikačního spojení, některé se rovněž potýkají se zajištěním dodávek pitné vody. Katastrofální požáry přicházejí v Austrálii po tříletém suchu, jež někteří experti spojují s klimatickými změnami.

Dvě největší australská města Sydney a Melbourne, a také metropole Canberra, jsou nadále zahalena hustým dýmem a řadí se tak v současnosti k nejvíce znečištěným městům světa.

Hasiči i peníze

Na pomoc v boji s lesními požáry přiletělo ve středu do Austrálie 67 hasičů ze Spojených států a Kanady. Připojili se ke 40 svým krajanům, kteří již v Austrálii s likvidací požárů pomáhají.

Značnými finančními částkami přispěli v posledních dnech na podporu lidí zasažených požáry a na boj proti ohňům některé celebrity. Britský zpěvák Elton John a australský herec Chris Hemsworth, který žije v suchem postiženém městě Byron Bay ve státě Nový Jižní Wales, oznámili každý příspěvek jeden milion dolarů.

Mezi dalšími dárci jsou například australská herečka Nicole Kidmanová a zpěvačka Kylie Minogue či americká zpěvačka Pink.

Slavní tenisté Roger Federer, Rafael Nadal a Serena Williamsová sehrají v melbournské Rod Laver Areně charitativní exhibiční zápasy, jejichž výtěžek půjde na pomoc obětem požárů. Exhibice by se měla konat 15. ledna, tedy necelý týden před zahájením grandslamového turnaje Australian Open.

Pomoci ohrožené fauně Austrálie můžete nyní i prostřednictvím sbírky @Zoo Praha Pomáháme jim přežít.
Získané prostředky budou využity na ochranu ohrožených druhů živočichů. Rozdělovat je budeme ve spolupráci s australskými kolegy. Více na webu: zoopraha.cz/Australie.

13:07 – 07. 01. 2020

4 13

Pražský magistrát pošle požáry ničené Austrálii finanční pomoc 160 000 korun. Dostane je organizace Bushfire Emergency Wildlife Fund, která provozuje zoo v Melbourne. Vyplývá to z dokumentu, který by měli ve čtvrtek projednat pražští radní. Při požárech v Austrálii shořela plocha o větší rozloze než Česko.

Zdrojem peněz by byl výnos ze vstupného do zoologické zahrady v Praze-Troji. V minulosti bylo takto financováno mnoho projektů typu in-situ, tedy pomoci na původním místě. Z každé prodané vstupenky jsou vyčleněny tři koruny, které jsou použity na záchranu ohrožených druhů zvířat ve světě.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme