U Makarské v Chorvatsku zuřil rozsáhlý požár. Hasiči ho už dostali pod kontrolu

Zhruba 250 chorvatských hasičů bojuje s velkým požárem mezi městy Makarska a Podgora na pobřeží Jaderského moře. Oheň, který hořel od brzkého rána se jim k večeru podařilo dostat pod kontrolu. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže už přímořským oblastem nehrozí nebezpečí.

Podgora / Makarska (Chorvatsko) (Aktualizováno: 19:03 18. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Hasiči už dostali požár pod kontrolu a zdá se, že ani kouřový mrak s popílkem nesměřuje na pobřeží," řekl Papež. V oblasti je s českými cestovními kancelářemi několik desítek turistů, kteří byli požárem dotčeni. Podle Papeže se chystali opustit svoje ubytování. "Nebyla evakuace dokončená, byla jenom připravená," dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Chorvatsku mluvil Bronislav Kocman, český hasič na dovolené v Podgoře

Podle informací serveru Večernji list spálil oheň borový les i nižší podrost na výměře zhruba 250 hektarů v přírodním parku Biokovo. Hasičům se ale už podařilo zastavit šíření požáru ve směru k obcím Podgora a Tučepi. Místním ani turistům podle serveru nebezpečí nehrozí, hosté jednoho z evakuovaných hotelů se už mohli vrátit zpět.

Požár vypukl kolem druhé hodiny ranní. Kromě dvou stovek hasičů se na hasebních pracích podílela také tři letadla. Kvůli silnému větru se ale po čase musela vrátit na základnu.

Ještě odpoledne byla pro dopravu uzavřená silnice 512 mezi Makarskou a Vrgoracem. Pobřežní dálnice D8 je podle médií průjezdná. Do oblasti města Podgora byly z bezpečnostních důvodů zastavené dodávky elektrické energie.

Českého hasiče Bronislava Kocmana, který je v Podgoře na dovolené s rodinou, probudily v noci sirény. „Chvíli jsme vyčkávali, situace ale byla taková, že foukal velmi silný vítr a požár se v prvotní fázi šířil přímo na Podgoru. Takže jsme probudili všechny sousedy a známé. Vzhledem k tomu, že máme malé děti a ty byly hodně vystresované z toho, co viděli, rozhodli jsme se, že odjedeme přímo z oblasti, abychom je uklidnili," řekl Kocman pro Radiožurnál. Situace se podle něj od noci už uklidnila a vítr nyní směruje spíše do hor.

„O evakuovaných českých občanech nevím," tvrdí český konzul ve Splitu Juraj Varga. V Podgoře podle něj ale byly kvůli požáru některé domy vyklizeny. „Od včerejška od noci tam není elektrická energie," uvedl. „Ale žádný z Čechů se nám neozval, že by něco potřeboval," dodal Varga. Na místě podle něj hoří hustý les a olivovníky, do samotné Podgory se oheň nedostal.

„Bylo to blízko, ale hasiči to ubránili, takže momentálně hoří les a směřuje to do národního parku Biokovo," řekl konzul. 

Tomáš Fiala, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme