Dosavadní vyšetřování nasvědčuje tomu, že oheň byl založen úmyslně, oznámil řecký ministr

Řecko má „vážné indicie“ nasvědčující tomu, že nedávné požáry byly založeny úmyslně. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámil řecký ministr pro civilní ochranu Nikos Toskas. Bilance katastrofy ve čtvrtek vzrostla na 85 mrtvých.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ministra Toskase analýza satelitních snímků i výsledky vyšetřování na místě nasvědčují tomu, že oheň, který se v pondělí v krátkém čase rozhořel na více místech, byl založen úmyslně. Ministra cituje BBC.

Ničivé požáry v Řecku zachytily i satelity, vláda vyhlásila třídenní státní smutek

Číst článek

„Požár, který začal na hoře Pentelikon a rozšířil se do Mati, města, kde je nejvíc obětí, vzbuzuje mnoho otázek,“ řekl ministr na společné tiskové konferenci s mluvčím vlády Dimitrisem Canakopulosem a hasičskými a policejními řediteli.

„Znepokojuje nás mnoho faktorů a máme důkazy, které jsou předmětem vyšetřování,“ dodal ministr bez dalších podrobností.

Ze 187 zraněných lidí je ve čtvrtek nadále hospitalizováno 61, z toho čtyři děti. Podle webu iefimerida.gr se pohřešuje kolem 25 lidí.

Příčiny požáru, stejně jako reakci úřadů na něj, vyšetřuje aténská prokuratura. Podle místních úřadů byl vítr, který v pondělí plameny rozdmýchal, tak prudký a nepředvídatelný, že by ani dokonale realizovaný evakuační plán ničemu nepomohl.

500 poškozených domů, 300 aut

Hasiči z oblasti ale agentuře Reuters řekli, že některé hydranty byly prázdné. Zpravodajský server BBC News zase citoval jednoho z místních obyvatel, který v pondělí přispěchal na hasičskou stanici s žádostí o pomoc a zjistil, že požárníci o šířících se plamenech nic netuší.

Agentura Reuters už v průběhu čtvrtka uvedla, že podle jedné z prověřovaných teorií byl požár založen úmyslně na třech různých místech zároveň.

Podle předběžných informací plameny poškodily více než 500 domů, z nichž většinu pravděpodobně nebude možné opravit. Z úzkých silnic vedoucích k pobřeží bylo na vrakoviště v obci Rafina odtaženo 300 shořelých aut.

Po nezvěstných stále pátrají stovky hasičů a dobrovolníků, kteří v oblasti prohledávají dům od domu, ale také pobřežní mořské vody a nedaleký opuštěný ostrov.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme