‚Pod kontrolu se ho nepodaří dostat tři dny.‘ Požár na Kanárských ostrovech už zničil 5000 hektarů půdy

Požár na španělském ostrově Gran Canaria zničil od soboty už na 5000 hektarů a bylo kvůli němu evakuováno asi 8000 lidí, uzavřena je také desítka silnic. Řekl to v pondělí španělskému rozhlasu Cadena SER šéf místní civilní obrany Federico Grillo. Podle něj boj s plameny ztěžuje nepřístupný horský terén v národním parku, kde je jeho hlavní ohnisko, v některých místech je podle Grilla nyní požár „zcela mimo možnost dostat ho pod kontrolu“.

Las Palmas (Španělsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I v neděli postupoval požár na ostrově Gran Canaria. | Foto: Borja Suarez | Zdroj: Reuters

Předseda regionální vlády Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres uvedl, že jde o požár nebývalý. Do boje s ohněm je nasazeno na 700 lidí a 16 letadel. Pod kontrolu se ho podle něj zřejmě nepodaří dostat ještě tři dny, řekl v noci na pondělí novinářům Torres.

Na Kanárských ostrovech evakuovali kvůli požáru čtyři tisíce lidí. S živlem bojuje 700 hasičů

Číst článek

„Ekologickým škodám už se vyhnout nedá, nyní je důležité zachránit lidi,“ dodal. Od soboty bylo evakuováno na 8000 lidí z desítky obcí.

Plameny zasáhly přírodní park Tamadaba, práci ztěžuje hasičům vnitrozemský horský terén i klimatické podmínky. Ostrov Gran Canaria zažil v posledních dnech více než 30stupňové teploty a vlhkost vzduchu dosahovala 30 procent, nyní je asi desetiprocentní.

I v pondělí předpovídají meteorologové teploty přes 30 stupňů, klesat by měly začít v noci na úterý.

Podle šéfa místní civilní obrany Grilla je nyní jediná možnost, jak požár hasit ze vzduchu, práce pozemního personálu by tam podle něj „sebevražda“. Plameny v některých částech parku šlehaly až do výšky 50 metrů. Oheň se nyní šíří z parku na severozápadě ostrova na jihozápad.

Premiér Kanárských ostrovů v noci na dnešek novinářům také řekl, že v neděle hasiči použili ve snaze požár stabilizovat na 800 000 litrů vody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme