Požár poškodil v Moskvě institut jaderné fyziky, úřady vylučují riziko

Ruské úřady ujišťují veřejnost, že malý požár v moskevském ústavu jaderné fyziky nebude mít vážnější důsledky. Podle agentury Rosatom na místě nehrozí únik radioaktivity. Ekologické organizace se ale obávají možného rizika, v areálu ústavu je podle nich uskladněna řada radiokativních materiálů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z areálu ústavu jaderné fyziky v Moskvě vychází šedý dým | Zdroj: Reuters

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom vylučuje, že by nedělní požár v Institutu pro teoretickou a experimentální fyziku na jihozápadě Moskvy mohl znamenat riziko.

Na místě, kde je uložen i 60 let starý dnes nefunkční jaderný reaktor, podle úřadu nehořely otevřené plameny.

Šedý štiplavý dým vycházel ze suterénu ústavu, kde nejsou uskladněny radioaktivní materiály. Podle ministerstva pro mimořádné situace chytly kvůli zkratu elektrické kabely.

Ruská odnož agentury Greenpeace varovala, že incident mohl mít vážné důsledky. I minimální únik radioaktivity z institutu ležícího prakticky v centru Moskvy by znamenal podle expertů organizace velké riziko.

Ruská agentura Interfax s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že hasičské brigády zpočátku odmítli vpustit do areálu. Rosatom ale informace nepotvrdil.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme