Požáry v řeckém parku Dadia nabraly na síle, hoří už skoro dva týdny. S plameny bojují také Češi
V Řecku opět nabraly na síle požáry v národním parku Dadia u hranic s Tureckem, evakuovat se tam museli obyvatelé dalších vesnic, které plameny ohrožovaly. Obtížné situaci přes den čelili i čeští hasiči, kteří v oblasti zasahují spolu se slovenskou výpravou, sdělila jejich mluvčí Götzová. Požáry v Řecku hoří nepřetržitě už skoro dva týdny, navzdory nasazení několika stovek hasičů včetně posil ze zahraničí se je stále nedaří dostat pod kontrolu.
Ve středu byla situace nejkritičtější právě v parku Dadia, kde dostali příkaz k evakuaci lidé z vesnic Jannuli a Sidiro. Po celonočním boji s ohněm se podařilo jeho postup zastavit, uvedla ve čtvrtek stanice ERT.
Řecké úřady ve čtvrtek oznámily, že na místo pošlou další posily a celkem tam bude nasazeno téměř 600 hasičů, a to včetně týmů z několika evropských zemí včetně Česka.
Na severovýchodě Řecka hoří už jedenáct dnů. Oheň stále není pod kontrolou, zasahují i Češi
Číst článek
Čeští hasiči zasahovali od středy u obce Jannuli, kterou úřady nechaly evakuovat. „Českým hasičům se podařilo oblast uchránit, v jejím okolí působili celý čtvrteční den spolu se slovenským týmem hasičů,“ uvedla Götzová.
Situaci odpoledne zkomplikovala změna směru, kterým vane vítr, kvůli čemuž se také požár začal vyvíjet jiným směrem.
Götzová zároveň upřesnila, že v pátek se uskuteční plánovaná rotace, stávající hasiče nahradí jejich kolegové, přepravu zajistí dva armádní letouny CASA. Z Prahy a Ostravy odletí podle sdělení hasičů v pátek ráno, ti, kteří jsou nyní nasazení v Řecku, se vrátí večer.
Podle mluvčího řeckých hasičů Jannise Artopiose vítr a kouř ve čtvrtek ztěžovaly zásahy proti požárům ze vzduchu. Neočekává se podle něj, že k útlumu požárů v příštích dnech přispěje počasí.
„Předpovědi nezmiňují déšť nebo zlepšení meteorologických podmínek ohledně větru,“ řekl stanici ERT Artopios.
Krize klimatu má navrch
Na severovýchodě Řecka už požáry zničily plochu o rozloze kolem 83 tisíc hektarů, tedy větší než je rozloha národního parku Šumava. S požáry tam nyní bojuje 582 hasičů se stovkou hasičských vozů, intenzivně se hasí i ze vzduchu.
Požár v Řecku stále není pod kontrolou. Hasiči se snaží uchránit národní park Dadia u tureckých hranic
Číst článek
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ve čtvrtek řekl, že požáry jsou důsledkem změn klimatu, které podle něj dosahují takových rozměrů, že je se současnými prostředky stále obtížnější katastrofy řešit.
„Klimatická krize je před námi o krok napřed,“ řekl politik.
Zdůraznil také, že stíhání podezřelých žhářů zůstane výhradně v rukou justice a že vláda nedovolí, aby se občané pasovali do role samozvaných soudců a brali spravedlnost do svých rukou. Podle agentury DPA tak reagoval na případy z řecko-tureckého pohraničí, kde se někteří místní obrátili proti migrantům, které ze vzniku požárů viní.
Levicová opozice ale konzervativního premiéra tvrdě kritizovala. Podle Sokratise Famellose z opoziční strany SYRIZA premiér používá změny klimatu či žháře jako alibi a opakuje sliby, které dal už minulosti a nenaplnil je.
„Odpovědnost je celá vaše vzhledem k tomu, že nejste novou vládou,“ řekl o Mitsotakisovi, který je u moci s krátkou přestávkou v květnu a červnu od roku 2019. „Každým dnem se stáváme svědky organizované nezodpovědnosti v přístupu k problémům, jež jsou klíčové pro lidi v Řecku,“ řekl lídr opozičních socialistů Nikos Andrulakis.