S požárem na Rhodosu bojovalo přes 100 hasičů. Teploty během vlny veder vystoupají na 46 stupňů

Řečtí hasiči bojovali v noci z neděle na pondělí s rozsáhlým požárem, který vypukl v neděli na severu ostrova Rhodos. Podle úřadů byla v pondělí ráno situace na ostrově už výrazně lepší. Podařilo se třeba opravit výpadky elektrického proudu, uvedl řecký tisk. Itálie kvůli velkému počtu požárů zažádala o aktivaci unijního mechanismu civilní ochrany. Do Turecka pak vyšlou další letadla na hašení lesních požárů Španělsko a Chorvatsko.

Atény/Řím/Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deník Kathimerini v pátek s odvoláním na místní úřady napsal, že požár způsobil místní obyvatel, který pálil suché klestí v olivovém háji

Řecko, Itálie i Turecko se potýkají s požáry. (ilustrační foto) | Foto: Vassilis Psomas | Zdroj: Reutres

Na Rhodosu bojovalo s ohněm přes 100 hasičů, kterým pomáhali vojáci a dobrovolní hasiči. Na ostrov přicestovaly také posily z pevninského Řecka a Kréty. Podle guvernéra jihoegejského regionu, pod který Rhodos spadá, Jorgose Chatzimarkose je v pondělí ráno situace výrazně lepší než v neděli večer.

„První cíl, a sice ochránit lidské životy, byl dosažen,“ uvedl guvernér. Technikům se také podařilo napravit většinu výpadků elektrického proudu na ostrově.

V pondělí a úterý se v Řecku očekává vyvrcholení vlny veder, napsal deník Kathimerini. Nejvyšší teploty dosáhnou až 46 stupňů Celsia. Úřady z tohoto důvodu otevřely klimatizované sály v Aténách a dalších městech, kam se mohou uchýlit senioři a další lidé z ohrožených skupin.

Kvůli vedru zavřou také některé památky a archeologické parky. Podle meteorologů nepříznivé podmínky, jež usnadňují vznik lesních požárů, budou trvat celý týden. Kromě vysokých teplot se jedná i o silný horký vítr, který napomáhá rychlému šíření ohně.

Požáry v Itálii a Turecku

Itálie kvůli vysokému počtu lesních požárů v jižní a střední části země zažádala o aktivaci unijního mechanismu civilní ochrany, uvedly v neděli večer místní úřady. To Itálii umožní využívat volnou techniku na hašení požárů jiných členských států.

Většina požárů v Turecku je pod kontrolou, v oblastech podél Egejského moře se ale oheň stále šíří

Číst článek

Země se o víkendu potýkala s mnohými požáry na Sicílii a v dalších jižních regionech. V neděli vypuklo mnoho ohňů i v regionu Abruzzo, nedaleko Říma. V pondělí v noci byla kvůli požárům zrušena řada železničních spojů na jih Itálie, uvedla agentura ANSA. V celé zemi s požáry bojovalo na 5000 hasičů a 15 letadel.

Na pomoc Turecku vyšlou letadla na hašení lesních požárů Španělsko a Chorvatsko, uvedla dnes agentura EFE. Evropská komise upřesnila, že Turecko aktivovalo pomoc v rámci mechanismu civilní ochrany.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan čelí kritice, že jeho země, ačkoliv ji v létě pravidelně sužují lesní požáry, nemá vlastní hasicí letadla a spoléhá na pomoc unijních zemí, Ruska, Ukrajiny či Ázerbájdžánu.

Turecko je také jedinou zemí, kde si ohně minulý týden vyžádaly oběti na životech. V požárech, které zasáhly jihoturecké provincie Antalya a Mugla, zemřelo osm lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme