Požár ruského muničního skladu zatím přijde na miliardu rublů

Ruské úřady odhadují první škody napáchané pátečním požárem muničního skladu na východě evropské části Ruska na miliardu rublů, tedy zhruba 600 miliónů korun. Zdravotníci mezitím potvrdili, že počet zraněných v souvislosti s výbuchy stoupnul na 100. Vyšetřovací tým hledá viníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko Udmurtie výbuch požár muniční sklad | Zdroj: ČTK

Miliarda rublů je zatím účet za poškození asi 3000 obytných domů po výbuchu a požáru muničního skladu v Udmurtsku. Poškozeno je i 9 zdravotnických zařízení a 16 škol. Nejčastěji jsou to vybitá okna a dveře nebo poškozené střechy.

Úředníci tvrdí, že škody nejsou vysoké, ale z prvních odhadů je vidět, že malé rozhodně nebudou. Navíc je třeba připočítat škody na armádním majetku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Kabrhelová o důsledcích požáru v ruském Udmurtsku v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Podle úřadů je požár uhašen a v areálu i v okolí a na místě pracují ženisté, kteří deaktivují zbylou nevybuchlou munici.

Rychlému uhašení pomohl sobotní déšť, ale úplný klid ještě na místě není. Občas ještě vybuchne některá z dělostřeleckých nábojnic.

Příčinou požáru měl být lidský faktor

Zatím se spekuluje, co bylo příčinou požáru, ale definitivní verzi ještě úřady neznají. Pracuje na ní speciální vyšetřovací komise ministerstva obrany.

Zpočátku se mluvilo o neopatrné manipulaci s municí při nakládání. Po vypuknutí katastrofy ve čtvrtek večer se také objevila teorie o cigaretovém nedopalku, ve hře bylo i možné podezření na elektrický zkrat.

Prezident Udmurtie Alexandr Volkov uvedl, že příčinou požáru je lidský faktor, ale nic konkrétního nepřipojil.

Ruský prezident Medvěděv pohrozil zodpovědným osobám v armádě propuštěním. Konkrétní viníci ale zatím označeni nebyli. Speciální vyšetřovací komise má prezidentovi vypracovat seznam odpovědných osob.

Včera do ruských médií pronikly informace zdroje, který je údajně blízký vyšetřovací komisi. Tvrdil, že měl být propuštěn velitel 102. muničního skladu v Udmurtsku a spolu s ním i velitel muničního skladu v sousedním Baškortostánu, kde hořelo před 2 týdny. Požár trval i s výbuchy 4 dny a bylo při něm zraněno 12 lidí.

Zdroj také tvrdil, že o místo by mělo přijít i několik vysoce postavených armádních důstojnících, kteří mají funkce v dělostřelecko-raketovém vojsku. Armáda zatím takové zprávy popírá, s odvoláním na veřejné výsledky vyšetřovací komise, které by měly být známe v nejbližších dnech.

Lenka Kabrhelová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme