Lidé se v panice vrhali z oken, popisují svědci požár v Kemerovu. Útěku bránily zamčené východy

Za smrtí 64 lidí v zábavním centru v sibiřském městě Kemerovo může vážné porušení bezpečnostních předpisů. Informovali o tom ruští vyšetřovatelé. Mezi oběťmi je velké množství dětí, jejich počet ale policie odmítá upřesnit. Jedenáct lidí se pohřešuje, v nemocnicích je deset osob.

Moskva (Aktualizováno: 15:44 26. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé oznámili, že podle jejich zjištění byly při provozu zábavního centra vážně porušeny bezpečnostní předpisy. Evakuační východy byly uzamčeny, požární signalizaci vypnul pracovník soukromé ostrahy v okamžiku, kdy se sirény rozezněly. Policie po něm vyhlásila pátrání.

Požár nákupního centra na Sibiři nepřežilo 64 lidí. Oheň se znovu rozhořel

Číst článek

Podle ruských médií byly některé prostory objektu obloženy hořlavým materiálem, který prakticky nebylo možné uhasit.

Očití svědkové se v pondělí novinářům svěřovali s popisem hrůzných scén z okamžiků před příjezdem hasičů a záchranářů. Lidé se před ohněm a dýmem vrhali z oken, často to byly malé děti padající ze třetího poschodí, kde byly kinosály.

Děti uvězněné v hořícím středisku se snažily spojit se svými rodinami. Třináctiletá dívka Maria Morozová podle serveru Evening Standard psala rodičům přímo z hořícího kina: „Hoří tu. Vypadá to, že se loučím.“ Jiná dívka Viktoria Pochankinová volala své tetě: „Vše hoří. Dveře jsou zavřené. Nemůžu odejít, nemůžu dýchat.“ Její teta Evgenia pak dodala: „Řekla mi: Teto, řekni celé rodině, že je miluji. Řekni mámě, že jsem ji milovala.“

Porucha elektroinstalace nebo otevřený oheň?

Právě tam bylo podle předběžných informací ohnisko požáru. Záchranu ohrožených lidí komplikovala vratkost narušených konstrukcí a exploze plynové láhve, kterou požár způsobil.

Před ohněm skákali z oken. Při požáru obytné budovy zemřelo na jihu Vietnamu 13 lidí

Číst článek

Zatím byla identifikována těla patnácti mrtvých, v řadě případů bude podle agentury Interfax zapotřebí provést analýzu DNA. Těla mnoha lidí se zatím nepodařilo vyprostit z trosek, šance na nalezení přeživších je podle hasičů nulová.

O příčinách neštěstí, jednoho z nejtragičtějších po rozpadu Sovětského svazu, ruská média zatím jen spekulují. Hovoří se o poruše v elektroinstalaci nebo o neopatrném nakládání s otevřeným ohněm.

V jednom z kin obchodního centra děti zapalovaly svíčky při víkendové slavnosti. Nejvíce obětí si oheň vyžádal právě v horních patrech, kde bylo několik kinosálů plných dětí.

Žhář?

Agentura Interfax napsala, že požár zřejmě vznikl v místnosti s dětskou trampolínou, kde některé z dětí zapálilo molitan. Od něj se oheň bleskurychle rozšířil.

Náměstek gubernátora Kemerovské oblasti Vladimir Černov označil za hlavní linii vyšetřování možný útok žháře. Policie podle Interfaxu potvrdila, že s takovou možností počítá, nepovažuje ji nicméně za nejpravděpodobnější.

Při požáru rovněž uhynulo asi 200 kusů zvěře v zoologické zahradě umístěné ve druhém patře obchodního centra.

Způsobenou škodu odhadují pojišťovací úředníci předběžně na čtyři miliardy rublů (téměř 1,5 miliardy korun). Zda byl objekt pojištěn, se prý teprve zjišťuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme