Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa. Dým je cítit i ve městech vzdálených 1 500 kilometrů

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo nehasí - zákon to umožňuje, pokud by náklady na hašení byly vyšší než způsobené škody. Navíc chybějí peníze, upozornil server Newsru.com.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v ruském Krasnojarském kraji v roce 2011. (archivní foto)

Požár v ruském Krasnojarském kraji v roce 2011. (archivní foto) | Foto: Ilya Naymushin | Zdroj: Reuters

V Krasnojarském kraji podle údajů místních úřadů zuří 126 lesních požárů na ploše přesahující 704 tisíc hektarů, v Irkutské oblasti stovka požárů na více než 285 tisíc hektarech.

Oheň i velká voda pustoší Sibiř. Zemřelo nejméně 22 lidí a tisíce dalších byly evakuovány

Číst článek

Příčinou je nedostatek srážek, vedra přes 30 stupňů, poryvy větru a bouřky s blesky, často bez srážek. Dým z požárů, zanesený větrem, postihuje i místa vzdálená od sebe až 1500 kilometrů, například velká města Omsk a Novosibirsk, v jejichž okolí nehoří.

V samém Krasnojarsku podobný smog v létě sužuje lidi už několik let, zatímco úřady ujišťují, že situaci kontrolují a že vlastně není důvod si stěžovat. Odborníci ale varují, že důsledky znečištění ovzduší postihují zdraví hlavně dětí, seniorů, těhotných žen a pacientů se srdečními potížemi.

Loni v létě v Rusku shořely lesy na deseti milionech hektarů, zatímco obvykle se každý rok vykácí stromy na ploše okolo milionu hektarů, poznamenal server.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme