Na Kanárských ostrovech hoří. Oheň ohrožuje obce i národní park, s hašením pomáhá deset letadel

Na španělském ostrově Gran Canaria hasiči od soboty bojují s lesním požárem, který už donutil na tisícovku místních obyvatel opustit své domovy. Podle agentury Reuters ohrožuje řadu obcí a národní park Tamadaba na západě ostrova. Oheň na třetím největším z Kanárských ostrovů se postupně rozšířil na území o tisíci hektarech, škody na majetku ani oběti ale hlášeny nejsou. Pobřeží ohrožené zatím není.

Las Palmas (Španělsko) (Aktualizováno: 21:36 11. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oheň se rozšířil tak rychle, že si mnozí z evakuovaných si nestihli vzít ani základní osobní věci. Noc strávilo asi tisíc lidí v provizorních podmínkách – v tělocvičnách ubytovnách nebo kostelech.

Podle regionálních úřadů je do boje s plameny zapojeno na dvě stě hasičů a deset letadel, která na oheň shazují vodu. Hoří kolem obcí Artenara a Tejeda, tedy asi 30 kilometrů od metropole Las Palmas.

Původ požáru zatím není zcela jasný, policie se však domnívá, že spouštěčem mohla být páječka. V souvislosti s požárem byl zatčen 55letý muž.

Hasičský sbor Gran Canarie, která je oblíbenou dovolenkovou destinací, na twitteru uvedl, že má s požárem plné ruce práce. Noční boj s plameny zachycuje video na twitterovém účtu hasičů.

Svědkyně Carla Rodriguezová médiím situaci popsala jako „jeden z nejbolestivějších výjevů, jaký kdy viděla“. Podle televize Sky News je kouř viditelný z celého ostrova a také ze sousedního Tenerife.

Evakuace několika obcí nicméně byla nařízena pouze jako preventivní opatření a plameny se zatím nedostaly k obydlím, informovala španělská vysílací společnost RTVE.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme