U černobylské elektrárny hoří přes dvacet hektarů lesa. Hasičům se oheň kvůli větru nedaří zvládnout

Vinou silného větru se požár u černobylské jaderné elektrárny na severu Ukrajiny nedaří zvládnout. Podle úterních informací kyjevského tisku je v plamenech přes 20 hektarů lesa a travnatých porostů. Okolí elektrárny, jejíž reaktor explodoval v roce 1986, hoří od soboty, požár pravděpodobně vznikl v důsledku neopatrného vypalování suché trávy.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dozimetr u hořících trosek domu ve vesnici Rihavka u Černobylu. | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Ještě v ranních hodinách se dařilo omezit plochu hoření z pondělních 25 hektarů na deset, uvedli záchranáři. Silný vítr ale oheň znovu rozšířil, přestože do boje s živlem byly vyslány dva vrtulníky a jeden letoun a povolány byly další hasičské sbory z okolí.

Obyvatelé Kyjeva, vzdáleného od Černobylu asi sto kilometrů, si stěžují na silně znečištěné ovzduší, dým komplikuje život lidem s dýchacími potížemi. Úroveň znečištění je ve srovnání s běžným stavem v tomto období dvojnásobná.

O úrovni radiace se úterní informace z Černobylu nezmiňuje. Dřívější zprávy uváděly, že v bezprostředním ohnisku požáru se radiace zvýšila až šestnáctinásobně. V Kyjevě je úroveň radiace normální, uvedla ukrajinská agentura Unian.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme