Požár v alpskému tunelu má dvě oběti

Tunely pod alpskými masivy mají další oběti. Při požáru v třináct kilometrů dlouhém tunelu Fréjus na francouzsko-italské hranici přišli včera o život dva lidé a desítky dalších se přiotrávily kouřem. V tubusu se vzňalo nákladní vozidlo, které převáželo pneumatiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v tunelu | Foto: Petr Jansa

Podle dostupných informací požár propukl na francouzské straně tunelu, ale plameny a dusivý kouř se pak rozšířily tubusem dále směrem k italské straně, kde teploty dosáhly až 1000 stupňů Celsia.

Kamery instalované v tunelu umožnily stanovit příčiny požáru. Má ho na svědomí porucha na turbokompresoru italského kamionu se srbským řidičem. Plameny se později přenesly na další čtyři kamiony.

"Nechal jsem kamion a začal jsem utíkat směrem Itálii," líčil hrůzné okamžiky jeden z řidičů, kterému se několika desítkami dalších podařilo uniknout plamenům a kouři. Na místo tragédie přijeli jako první francouzští hasiči, zatímco italští se tam kvůli množství aut, vysoké teplotě a dýmu v tunelu dlouho nemohli dostat.

Těla dvou obětí, které se s největší pravděpodobností udusily kouřem, objevili záchranáři v jednom z nouzových krytů. Jednalo se o Slovince a Slováka ve věku 23 a 24 let. Desítky lidí přiotrávených dýmem odvezly sanitky do nemocnic. Ze stejného důvodu museli vyhledat lékařské ošetření i dva francouzští hasiči.

Záchranáři se obávali, že bilance neštěstí bude ještě horší jako v tunelu pod Mount Blankem, kde v roce 1999 přišlo o život 39 lidí. Provoz v tunelu Fréjus zůstane na řadu týdnů v obou směrech zastaven. Obyvatelé alpských údolí protestují a opět začíná polemika kolem bezpečnosti tunelů a kamionové dopravy vůbec.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme