Požár v americké Kalifornii překročil hranice Yosemitského národního parku

V Kalifornii se dál šíří rozsáhlý lesní požár. Plameny pronikly už i do Yosemitského národního parku. Oheň na západě Spojených států pohltil už přes 250 kilometrů čtverečních porostu. Oheň ale řádí v obtížném horském terénu, hasičům se proto nedaří dostat plameny pod kontrolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oheň řádí v obtížném horském terénu, hasičům se proto nedaří dostat plameny pod kontrolu | Zdroj: Reuters

V Kalifornii bojují s požárem asi 2 tisíce hasičů, další posily přijíždějí. Pracují ve velmi těžkém terénu, s velkými logistickými potížemi.

V jednom místě požár překročil hranici Yosemitského národního parku – jedné z hlavních turistických atrakcí ve Spojených státech. Správa národního parku varovala návštěvníky, že už včera uzavřela hlavní silnici v jeho severní části. Z jihu je park zatím přístupný.

Není vyloučeno, že hasiče budou v dalších hodinách posilovat kolegové z jiných států a úřady požádají o pomoc také armádu, a to v případě, že se bude požár dál šířit.

Jak BBC řekl Jerry Snyder z postiženého parku, hasiči ještě nemají požár zdaleka pod kontrolou: "Hoří v těžce dostupných terénech, kam se hasiči nedostanou. Máme k dispozici velká letadla, která mohou naráz vypustit až 45 tisíc litrů hasících prostředků. Máme ale i flotilu malých letadel, která se lépe dostanou do úzkých údolí."

Kalifornský guvernér Jerry Brown v postižené oblasti vyhlásil stav ohrožení. Své domovy musely opustit už tisíce lidí. Jde o jeden z nejhorších požárů na západě Spojených států.

Požár teď ohrožuje i téměř milionové San Francisco. Tamní guvernér vyhlásil stav ohrožení. Elektrické vedení, které město napájí, museli technici odpojit.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme