Požár v Kalifornii už sežehl oblast velkou jako Jihočeský kraj. Nebe nad San Franciscem je oranžové

Nebe nad San Franciscem hoří. Nebo tak aspoň vypadá. Město se kvůli rozsáhlým požárům ponořilo do oranžovo-rudého oparu a dříve charakteristické znaky města jakoby zmizely. Oheň se přitom kvůli přírodním podmínkám a rozsahu nedaří hasičům dostat pod kontrolu.

San Francisco Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oranžovou až rudou barvu na nebi nad San Franciscem způsobil kouř a popel i z velmi vzdálených požárů, který dorazil nad město. Koncentrace těch částic je tak hustá, že přes ně téměř neproniká denní světlo, takže obyvatelé mají pocit, jako kdyby byla tma.

Při požáru v severní Kalifornii zahynuli další tři lidé. Obětí je celkem 11, oheň poničil na 2000 domů

Číst článek

„Říkají nám, že je to kvůli požáru v Oregonu, což je stovky mil daleko. Vypadá to tu jako při apokalypse, je to jako noc ve dne,“ řekl jeden z obyvatel města BBC a potvrzuje to i další rezidentka: „Je čtvrt na dvanáct. Šílené. Čtvrt na dvanáct dopoledne a skoro to vypadá, jako kdyby to bylo uprostřed noci.“

S výjevy jako z hororu Silent Hill mají zkušenost i obyvatelé australského Sydney. Nebe nad městem se tam zbarvilo kvůli kouři a popelu do oranžova loni při velkých požárech ve státech Nový Jižní Wales a Victoria.

Oheň v Kalifornii už sežehl oblast o rozloze přesahující deset tisíc kilometrů čtverečních, tedy oblast, kterou můžeme přirovnat třeba k rozloze Jihočeského kraje. Nejde o jeden celistvý požár, požárů jsou desítky. 28 největších se snaží dostat pod kontrolu asi čtrnáct tisíc hasičů.

Situaci jim ale komplikují povětrnostní podmínky a vysoké teploty. V týdnu například v některých částech Kalifornie naměřili teploty přesahující 39 stupňů Celsia. Od středy navíc fouká silný vítr, který také může za to, že se kouř z ohňů dostal nad San Francisco. A podle Národní meteorologické služby bude podobné počasí nebo podobné podmínky panovat i v následujících dnech.

Požáry v Kalifornii sežehly rekordní dva miliony akrů půdy. Nejhorší období teprve přichází

Číst článek

Deník San Francisco Chronicle vytvořil mapu požárů a zároveň je i trasuje. U jednotlivých požárů také uvádí začátek propuknutí, rozlohu, plochu, z jaké je pod kontrolou hasičů, počet obětí a zraněných nebo například i počet zničených budov. Tvůrci mapy ke každému požáru také sepsali krátký popisek o hlavních charakteristikách.

O současné skupině požárů hořící převážně v Severní Kalifornii - August Complex Fire - se tak můžeme dočíst, že už sežehla oblast o rozloze přes 1700 kilometrů čtverečních, hasičům se podařilo pokrýt jejich asi čtvrtinu a způsobily ho blesky. Skládá se také z několika desítek menších požárů a je dosud největším požárem v historii Kalifornie.

Požáry ale nejsou aktuálním problémem jenom Kalifornie. Postižené jsou i státy Oregon, Idaho a Washington, které leží nad Kalifornií. Například guvernérka státu Oregon Kate Brownová řekla, že je to situace, která se děje jednou za generaci, a může přinést největší ztráty na lidských životech i majetku v historii státu.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme