Německé policii se přihlásily ženy, které vypouštěly létající lampiony. Zřejmě způsobily požár v zoo

Po požáru pavilonu opic v zoologické zahradě v západoněmeckém Krefeldu se policii přihlásily tři ženy, které o silvestrovské noci vypustily létající lampiony. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámil místní státní zástupce, napsala agentura DPA. Při požáru v zoo zahynuly přes tři desítky zvířat včetně orangutanů, goril a šimpanzů.

Krefeld (Aktualizováno: 16:30 2. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé k zoo přináší fotky zvířat a svíčky.

Lidé k zoo přináší fotky zvířat a svíčky. | Foto: Marcel Kusch | Zdroj: ČTK

Policistům se přihlásily 60letá žena z Krefeldu a její dvě dospělé dcery. Uvedly, že vypustily o silvestrovské noci pět lampionů štěstí, které do oblak vynáší horký vzduch ze zapálené parafínové náplně.

Požár pavilonu v německé zoo zabil přes třicet opic a lidoopů. Oheň zřejmě způsobily lampiony

Číst článek

Policie a státní zastupitelství se domnívají, že právě tyto lampiony dopadly na pavilon opic v krefeldské zoo a způsobily jeho požár.

Trojice žen je podezřelá ze založení požáru z nedbalosti. Podle německého trestního zákoníku jim za to hrozí až pět let vězení či peněžitá pokuta.

O zákazu nevěděly

Pouštění nebeských lampionů je ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko zakázáno už od roku 2009. Ženy si je objednaly na internetu a policii řekly, že o zákazu jejich pouštění nevěděly.

Kriminalista Gerd Hoppmann na tiskové konferenci ocenil, že se trojice žen sama přihlásila, a označil je za „velmi odvážné“ a „nanejvýš čestné“. Podle něj se jedná „o zcela normální občanky“. Podle Hoppmanna se ženy policistům neustále omlouvaly. Další podrobnosti odmítl zveřejnit z obavy, že by se jim někdo chtěl mstít. „Z naší strany je tento čin objasněn,“ dodal kriminalista.

Při požáru v zoo zahynuly více než tři desítky zvířat včetně lidoopů, kaloňů a ptáků. „Zázrakem přežili ničivý požár šimpanzi Bally a Limbo. Jsou jen lehce zranění,“ uvedla krefeldská zahrada na svých stránkách.

Shořelý pavilon opic | Foto: Thilo Schmuelgen | Zdroj: Reuters

K zoo od středy přicházejí místní obyvatelé a zapalují svíčky. Přinášejí také fotografie uhynulých zvířat. Podle ředitele Wolfganga Dressena je kromě péče o zvířata nyní nejdůležitější zvládnout smutek. „Bolest, kterou pociťujeme, se usadila neuvěřitelně hluboko,“ řekl. Zoologická zahrada i ve čtvrtek zůstala zavřená.

Zoo chce nový pavilon

Podle Dressena chce zoo v chovu opic dál pokračovat. Zatím ale není jasné, jak tento chov bude vypadat. Vybudovat nový pavilon podle něj bude trvat dlouho.

Požár pavilonu v německé zoo zabil přes třicet opic a lidoopů. Oheň zřejmě způsobily lampiony

Číst článek

Podle předsedy spolku přátel krefeldské zoo vyvolal požár vlnu solidarity. „Do středečního večera na náš účet dorazily od různých lidí dary v hodnotě více než 4000 eur,“ uvedl Friedrich Berlemann.

Obchodní řetězec Real ve čtvrtek oznámil, že přestane přes svůj on-line obchod prodávat lampiony štěstí, které jsou zakázány ve většině Německa, dál se ale smí vypouštět v severozápadní spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Krefeldská zoo je poměrně malá a má pověst zařízení přátelského vůči rodinám s dětmi. Ročně ji navštíví kolem 400 000 lidí. Žije v ní asi 1000 zástupců 200 různých druhů zvířat. Pavilon opic ve stylu tropického skleníku se pro veřejnost otevřel v roce 1975.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme