Požár v zaplavené chemičce u Houstonu samovolně vyhasl. Továrně však podle vedení hrozí další komplikace

V zaplavené chemičce Arkema nedaleko amerického Houstonu vyhasl požár, který způsobily výbuchy nestabilních chemických látek. Oznámilo to vedení závodu, podle kterého ale továrně stále hrozí nebezpečí. Závod je totiž nadále bez elektrické energie, a nemůže tak sklady s nebezpečnými hmotami ochlazovat.

Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chemička Arkema u Houstonu, která hořela v důsledku záplav po hurikánu Harvey | Foto: Adrees Latif | Zdroj: Reuters

V případě vypuknutí dalších požárů firma, stejně jako v prvním případě, počká až materiály samy vyhoří. Úřad pro ochranu životního prostředí nenaměřil ve vzduchu žádnou koncentraci toxických látek. Dopady na zdraví tak podle něj budou zřejmě minimální. Lidem v okolí chemičky úřady přesto doporučil nevětrat. Také policie se domnívá, že kouř, který z továrny vycházel, byl sice dráždivý, ale netoxický.

V Houstonu bylo víc času vylézt na střechy než před 12 lety v New Orleans, říká odborník

Číst článek

„Záchranné složky situaci sledují. V tuto chvíli v továrně nejsou žádné další požáry," řekl podle agentury AP Richard Rennard z vedení Arkemy. Společnost ale předpokládá, že látky uskladněné v dalších zásobnících se pravděpodobně v příštích dnech vznítí, neboť továrna je bez dodávek elektrické energie, a nemůže tedy sklady ochlazovat.

Chemický závod francouzského koncernu Arkema se nachází v Crosby, asi 40 kilometrů severovýchodně od Houstonu. Továrna vyrábí organické peroxidy, což jsou vysoce hořlavé a výbušné látky, často reaktivní a těkavé. Zaměstnanci firmy byli odvoláni a lidé v okruhu 2,5 kilometru s předstihem evakuováni.

Harvey se mezitím nad Louisanou proměnil v tzv. post-tropickou cyklónu. Rychlost větru se aktuálně drží okolo čtyřiceti kilometrů za hodinu.

Tomáš Fiala, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme