Požár ve Vysokých Tatrách se podařilo uhasit

Požár ve Vysokých Tatrách je minulostí. Popradští hasiči oznámili, že se ho povedlo uhasit. Oheň vypukl v sobotu mezi Tatranskou Poliankou a Novým Smokovcem. Krizový štáb dnes odvolal všechna mimořádná opatření. Zrušena byla také omezení stanovená pro turisty. Oheň zasáhl 230 hektarů neodstraněných polomů po loňské vichřici. Shořelo 18 tisíc kubíků dřeva, které lesníci nestihli zpracovat. Materiální škody přesáhly 16 miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hašení požáru ve Vysokých Tatrách | Zdroj: ČTK

Šéf krizového štábu Milan Baran telefonicky Českému rozhlasu potvrdil, že všechna možná ložiska ohně byla zlikvidována. Část hasičů bude zasažené území určitou dobu monitorovat. Skrytou hrozbu může ještě představovat velmi suchý kořenový systém.

Mluvčí Státních lesů Tatranského národního parku Marián Šturcel upozorňuje, že obnova lesního porostu bude po dvou katastrofách náročná. Území zničené požárem se musí nejdříve osázet tzv. pionýrskými dřevinami, jako jsou náletové dřeviny, ale i záměrně vysazené, například břízy nebo jeřabiny. "Protože na spáleništi by cílové dřeviny pravděpodobně neměly šanci na uchycení," vysvětluje tento postup Šturcel.

Pro hory teď bude důležité, aby neustal turistický ruch. Všechny turistické chodníky jsou otevřeny. S výjimkou Žluté stezky na Slezský dům. Lesní správa bude pravidelně zveřejňovat případná opatření, která budou mít obyvatelé Tater i návštěvníci k dispozici 24 hodin denně.

V Tatrách platí přísný zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm. Hasiči také apelují na turisty, aby neodhazovali lahve, které mohou působením slunečních paprsků zapálit suché větve.

Renata Havranová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme