Požár zničil dominantu Madridu

Výškovou kancelářskou budovu Windsor uprostřed Madridu zachvátil v noci silný požár. Zuřící živel nikoho nezranil, neboť mrakodrap právě procházel rekonstrukcí. Hasiči se ale obávali, že by se oheň mohl rozšířit do okolních budov. Hrozilo také zřícení samotné stavby. Podle starosty Madridu jde o největší požár, který kdy španělské hlavní město zažilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár madridského mrakodrapu | Foto: AFP

Požár vypukl v sobotu hodinu před půlnocí v 21. patře 110 metrů vysoké budovy, která je v rekonstrukci. Kolem čtvrté hodiny ranní sice hasiči uvedli, že mají požár z větší části pod kontrolou, ale ráno stále ještě plameny řádily a polykaly další patra.

Televize ukázala záběry, na nichž budova hoří jako obrovská pochodeň, z níž stoupá k nebi sloup černého dýmu. K zemi padaly kusy zkrouceného kovu a odhalovaly ohořelou kostru madridské dominanty. Z vnitřku budovy se ozývaly tlumené exploze. Podle hasičů nelze předpovědět, zda kostra mrakodrapu vydrží.

S požárem se potýká stovka hasičů, pomáhají jim i vrtulníky. Okolí budovy bylo v okruhu 500 metrů uzavřeno, hasiči ochlazovali okolní domy, aby zabránili rozšíření ohně. Obyvatelům domů v nedalekém sousedství doporučili, aby neotvírali okna a nepouštěli si do bytů kouř.

"Je to největší požár, jaký kdy Madrid postihl," řekl starosta Alberto Ruiz Gallardón, který přijel na místo neštěstí. "Požár je příliš silný a nemůžeme zachránit celou budovu. Musíme především zabránit jeho rozšíření. Přijali jsme všechna opatření, aby případné zřícení budovy nezpůsobilo lidem žádné zranění," řekl starosta. Příčinou podle něj mohl být elektrický zkrat.

Podle mluvčího hasičů zuřící živel nezranil žádného civilistu. Tři hasiči byli odvezeni k ošetřené poté, co se nadýchali jedovatého kouře. Požár vyvolal u některých obyvatel obavy, že je o další teroristický útok; mají v živé paměti atentát na madridském nádraží loni v březnu, kdy přišlo o život 191 lidí.

Mrakodrap, dokončený v roce 1979, stojí v rušné obchodní čtvrti v těsné blízkosti administrativních budov, obchodních středisek a fotbalového stadionu. V současnosti byl v rekonstrukci. Až do začátku stavebních prací sloužil jako kancelářská budova. Rekonstrukce budovy byla téměř u konce, ale stále u ní stojí vysoký jeřáb.

Madridu zažívá druhé drama za necelý týden. Minulou středu baskičtí separatisté z organizace ETA odpálili bombu nedaleko výstavního centra Ifema, kde měl týž den začít mezinárodní veletrh moderního umění. Zraněno bylo 43 lidí.

Martin Hromádka, Martina Hřibová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme