Hořící Austrálie. Déšť přináší krátkodobou úlevu, velká města halí hustý dým

Srážky, které spadly na australské území sužované mohutnými požáry, s sebou přinesly i snížení teplot. Meteorologové však varují, že se jedná pouze o krátkodobý jev a že teploty v dohledné době opět porostou. Austrálii spalují požáry už od září loňského roku. Za poslední týdny shořelo přes pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko.

Sydney/Melbourne (Aktualizováno: 20:52 6. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australské úřady využily mírného deště a přechodného ochlazení k evakuaci či zásobení lidí, kteří byli kvůli ničivým lesním požárům na jihovýchodě země řadu dní odříznuti od světa. Podle hasičů ale není naděje, že by nynější srážky dokázaly největší a nejnebezpečnější požáry zcela uhasit, než teploty v oblasti opět stoupnou. Meteorologové předpovídají, že oteplení přijde nejpozději ve čtvrtek.

Požáry na australském východním pobřeží připravily v posledních týdnech o život již 25 lidí a další dva jsou nezvěstní. Zatím poslední obětí je 71letý muž, který byl pohřešován od 31. prosince ve státě Nový Jižní Wales. Policisté potvrdili jeho smrt.

Lidé vybírají na facebooku peníze na pomoc hořící Austrálii. Za tři dny se sešlo přes 400 milionů korun

Číst článek

Ve státě Nový Jižní Wales nadále hoří 146 požárů a ve státě Viktorie dalších 40. Podle agentury Reuters plameny sežehly již 2000 domů a osm milionů hektarů porostu. Léto na jižní polokouli přitom ještě zdaleka nedosáhlo vrcholu.

Premiér na Havaji

Premiér Scott Morrison oznámil vládní pomoc ve výši dvou miliard australských dolarů (31,5 miliardy Kč), jež by měla být v příštích dvou letech investována do obnovy budov a infrastruktury zničené požáry. Desítky milionů australských dolarů vláda slíbila postiženým oblastem již dříve. Premiér rovněž řekl, že armáda se snaží využít nynějšího poklesu teplot a dostat potraviny, palivo a vodu do obcí zasažených požáry. Vojáci se také pokoušejí zprůjezdnit zablokované silnice a dozásobit evakuační centra.

Premiér Morrison čelil v posledních týdnech kritikám kvůli své reakci na požáry. V době, kdy vlna veder a požáry vrcholily, byl Morrison s rodinou na Havaji na dovolené. Mnozí také vládě Austrálie, která je největším exportérem uhlí na světě, vyčítají neochotu reagovat na klimatické změny. Premiér ale jakoukoli spojitost mezi nynějšími ničivými požáry a klimatickými změnami rezolutně popírá.

Canbera se dusí

Přestože na východě Austrálie vedro dočasně polevilo a pršelo, je řada měst nadále zahalena dýmem. Meteorologové ve státě Viktorie uvedli, že viditelnost ve městě Melbourne a okolí je menší než jeden kilometr. V australské metropoli Canbeře je kvůli znečištění ovzduší uzavřena Australská národní galerie i místní univerzita, napsal server BBC News.

Agentura Reuters k tomu poznamenala, že kvalita ovzduší v Canbeře je nyní nejhorší ze všech velkých měst světa. Mnohé úřady a obchody sdělily svým zaměstnancům, aby zůstali doma. Canberra přitom není ohrožena přímo požáry; leží mezi těmi, které sužují východní pobřeží, a těmi, které zuří více ve vnitrozemí.

Australská národní galerie zdůvodnila své uzavření částečně snahou ochránit díla na výstavě věnované Pablu Picassovi a Henrimu Matisseovi. Jsou mezi nimi i zápůjčky z Picassova muzea v Paříži, včetně portrétů umělcovy manželky Olgy a milenky Marie Thérése. „Uzamčení dveří nám dovoluje snížit možné riziko směrem k veřejnosti, personálu i vystaveným uměleckým dílům,“ uvedla galerie.

Due to the heavy smoke in the Canberra area the National Gallery of Australia will be closed today. Closing our doors allows us to mitigate any risk to the public, staff and works of art on display. We are sorry for any inconvenience.

22:33 – 04. 01. 2020

162 180

Hustý dým také znemožnil chystanou evakuaci asi 300 lidí z pobřežního města Mallacoota, odkud byly v uplynulých dnech pomocí vrtulníků a člunů přepraveny do bezpečí stovky lidí uvězněných na pláži obklopené požáry.

V noci z neděle na pondělí však úřady vydaly varování, že i přes přítomnost deště teploty znovu vzrostou. Podle nich také hrozí, že by mohlo dojít ke spojení dvou samostatných požárů v oblastech států Victoria a Nový Jižní Wales, čímž by vznikl další požár obřích rozměrů.

Podle premiérky Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianové aktuální déšť není důvodem k usínání na vavřínech. „Pondělní ráno je o možnosti zotavení a ujištění se, že lidé, které požáry vyhnaly z domovů, mají kde být a jsou v bezpečí,“ řekla premiérka.

sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme