Kouř z požárů zahalil druhé největší město Austrálie. V Melbourne tak může být nejhorší vzduch na světě

Kouř z lesních požárů se dál vznáší nad Austrálií. Nyní zahalil Melbourne, druhé největší město tohoto státu. Podle Bretta Suttona, hlavního hygienika státu Victoria, je kvalita vzduchu nejspíš nejhorší na světě. Kouř z rozsáhlých požárů na východním pobřeží by dokonce mohl obkroužit celou planetu. V příštích dnech by se mohl vrátit nad západní pobřeží kontinentu, napsal server ABC s odkazem na americkou kosmickou agenturu NASA.

Melbourne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci sedící na pláži ve městě Mallacoota hledí na ohořelé stromy. Fotografie z 10. ledna | Foto: Tracey Nearmy | Zdroj: Reuters

Kouřové částice se v Melbourne na jihovýchodě Austrálie nyní dostaly níž k zemi, protože se během posledních dnů ochladilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor o požárech v Austrálii

Ve státech Victoria a Nový Jižní Wales stále je asi 180 požárů. A nejméně 20 z nich nemají hasiči pod kontrolou. Na východě Austrálie má sice pršet, což by mohlo hasičům v boji s plameny pomoci, ale ani to podle úřadů požáry nezastaví. Hasičům se už však podařilo zkrotit dosud největší z ohňů, který zuřil tři měsíce severozápadně od Sydney.

S živlem, který zničil již přes 2000 domů a způsobil smrt nejméně 28 lidí, nadále bojuje na 1500 požárníků. Podle agentury Reuters shořelo asi 11,2 milionu hektarů porostu, tedy území zhruba o velikosti Bulharska.

Vědci nyní také varovali, že takhle mohutné požáry se v Austrálii můžou stát obvyklým jevem. Tým pod vedením klimatologa Richarda Bettse to tvrdí na základě analýzy dat z 57 vědeckých článků vydaných v posledních letech.

NASA: kouř z australských požárů obkrouží celou planetu, lidským okem vidět nebude

Číst článek

Zjistil, že kvůli klimatickým změnám je častější a nebezpečnější počasí nahrávající požárům. To znamená kombinace vysokých teplot, nízké vlhkosti vzduchu, nízkých srážek a silných větrů. Není to jenom případ Austrálie, ale také západu Spojených států a Kanady, jižní Evropy, Skandinávie, Amazonie a Sibiře.

Celkově se doba počasí nahrávajícího požárům podle článku citovaného agenturou Reuters prodloužila asi o dvacet procent. Austrálie je zvlášť zranitelná, protože tam teplota - ve srovnání s předindustriálním obdobím – stoupla víc, než je celosvětový průměr.

Podmínky tohoto kontinentu jsou podle Bettse zatím extrémní, ale pokud globální teplota stoupne o tři stupně Celsia – stanou se běžnými na celé planetě.

Australský premiér Scott Morrison v neděli připustil, že může urychlit snižování emisí a po dlouhé kritice navrhl vznik komise, která má zjistit příčiny katastrofálních požárů, včetně vlivu klimatických změn.

NASA: Kouř obkrouží Zemi

Kouř z rozsáhlých požárů na východním pobřeží Austrálie by mohl dokola obkroužit celou planetu a v příštích dnech se vrátit nad západní pobřeží kontinentu.

Podle profesorky Lisy Harvey-Smithové z jedné z australských univerzit se už kouř z požárů dostal nad tři čtvrtiny zemského povrchu. Vystoupal totiž do výšky asi 17 kilometrů a v cestě mu tolik nebrání počasí a zemská atmosféra.

Na západě Austrálie, tedy v Perthu, se tak už v příštích dnech může objevit lehký opar. Tím, jak se kouř šíří do prostoru, se však zmenšuje jeho koncentrace a na vzdálenějších místech není lidským okem rozeznatelný. Vědecké přístroje a satelity ho ovšem zaznamenají.

Meteorolog Nate Byrne to přirovnává k velkému výbuchu sopky, kdy popel také může obletět Zemi několikrát. Kouřové částice totiž ze vzduchu nemizí, musí z něj být nějakým způsobem odstraněny.

Viditelný dopad už měl kouř z Austrálie na Novém Zélandu, kde ztmavl sníh na vrcholcích hor a výrazně se zhoršila kvalita vzduchu. Okolo Nového roku pak australský kouř zamlžil i nebe nad jižní částí Jižní Ameriky.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme