Kouř z požárů zahalil druhé největší město Austrálie. V Melbourne tak může být nejhorší vzduch na světě
Kouř z lesních požárů se dál vznáší nad Austrálií. Nyní zahalil Melbourne, druhé největší město tohoto státu. Podle Bretta Suttona, hlavního hygienika státu Victoria, je kvalita vzduchu nejspíš nejhorší na světě. Kouř z rozsáhlých požárů na východním pobřeží by dokonce mohl obkroužit celou planetu. V příštích dnech by se mohl vrátit nad západní pobřeží kontinentu, napsal server ABC s odkazem na americkou kosmickou agenturu NASA.
Kouřové částice se v Melbourne na jihovýchodě Austrálie nyní dostaly níž k zemi, protože se během posledních dnů ochladilo.
Ve státech Victoria a Nový Jižní Wales stále je asi 180 požárů. A nejméně 20 z nich nemají hasiči pod kontrolou. Na východě Austrálie má sice pršet, což by mohlo hasičům v boji s plameny pomoci, ale ani to podle úřadů požáry nezastaví. Hasičům se už však podařilo zkrotit dosud největší z ohňů, který zuřil tři měsíce severozápadně od Sydney.
S živlem, který zničil již přes 2000 domů a způsobil smrt nejméně 28 lidí, nadále bojuje na 1500 požárníků. Podle agentury Reuters shořelo asi 11,2 milionu hektarů porostu, tedy území zhruba o velikosti Bulharska.
Vědci nyní také varovali, že takhle mohutné požáry se v Austrálii můžou stát obvyklým jevem. Tým pod vedením klimatologa Richarda Bettse to tvrdí na základě analýzy dat z 57 vědeckých článků vydaných v posledních letech.
NASA: kouř z australských požárů obkrouží celou planetu, lidským okem vidět nebude
Číst článek
Zjistil, že kvůli klimatickým změnám je častější a nebezpečnější počasí nahrávající požárům. To znamená kombinace vysokých teplot, nízké vlhkosti vzduchu, nízkých srážek a silných větrů. Není to jenom případ Austrálie, ale také západu Spojených států a Kanady, jižní Evropy, Skandinávie, Amazonie a Sibiře.
Celkově se doba počasí nahrávajícího požárům podle článku citovaného agenturou Reuters prodloužila asi o dvacet procent. Austrálie je zvlášť zranitelná, protože tam teplota - ve srovnání s předindustriálním obdobím – stoupla víc, než je celosvětový průměr.
Podmínky tohoto kontinentu jsou podle Bettse zatím extrémní, ale pokud globální teplota stoupne o tři stupně Celsia – stanou se běžnými na celé planetě.
Australský premiér Scott Morrison v neděli připustil, že může urychlit snižování emisí a po dlouhé kritice navrhl vznik komise, která má zjistit příčiny katastrofálních požárů, včetně vlivu klimatických změn.
NASA: Kouř obkrouží Zemi
Kouř z rozsáhlých požárů na východním pobřeží Austrálie by mohl dokola obkroužit celou planetu a v příštích dnech se vrátit nad západní pobřeží kontinentu.
Podle profesorky Lisy Harvey-Smithové z jedné z australských univerzit se už kouř z požárů dostal nad tři čtvrtiny zemského povrchu. Vystoupal totiž do výšky asi 17 kilometrů a v cestě mu tolik nebrání počasí a zemská atmosféra.
Na západě Austrálie, tedy v Perthu, se tak už v příštích dnech může objevit lehký opar. Tím, jak se kouř šíří do prostoru, se však zmenšuje jeho koncentrace a na vzdálenějších místech není lidským okem rozeznatelný. Vědecké přístroje a satelity ho ovšem zaznamenají.
Meteorolog Nate Byrne to přirovnává k velkému výbuchu sopky, kdy popel také může obletět Zemi několikrát. Kouřové částice totiž ze vzduchu nemizí, musí z něj být nějakým způsobem odstraněny.
Viditelný dopad už měl kouř z Austrálie na Novém Zélandu, kde ztmavl sníh na vrcholcích hor a výrazně se zhoršila kvalita vzduchu. Okolo Nového roku pak australský kouř zamlžil i nebe nad jižní částí Jižní Ameriky.