Požáry dále sužují svět. U Yosemitského parku znovu hoří, plameny zachvátily Lesbos i Tenerife

Francouzští hasiči dostali pod kontrolu požár západně od Bordeaux. Oheň za jedenáct dní pohltil 70 kilometrů čtverečních lesů. Lesní požáry na jihozápadě Francie vyhnaly z domovů přes 36 tisíc lidí. S rozsáhlými požáry se potýkají také Spojené státy. V noci se nedaleko vyhlášeného národního parku Yosemite v Kalifornii rozhořel les v kopcích. Nekontrolované požáry trápí také Řecko, Slovinsko či Kanárské ostrovy.

Aktualizováno Paříž/Sacramento/Atény/Lublaň (Aktualizováno: 22:33 24. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár Oak v Kalifornii

Požár Oak v Kalifornii | Foto: Eric Zamora | Zdroj: ČTK / AP / Eric Paul Zamora

Druhý velký požár zuřící ve francouzském departementu Gironde zatím hasiči nezkrotili. Oheň se ale přestal šířit do dalších oblastí.

Dva mrtví ve Španělsku, teplotní rekord v Británii. Západní Evropu sužují vedra, doprovází je lesní požáry

Číst článek

S plameny teď bojují i hasiči v kopcích nedaleko Yosemitského národního parku v USA. Podle agentury AP je to jeden z největších ohňů od začátku roku.

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom v noci na neděli vyhlásil v okrese v centrální části státu stav nouze. Rozloha ohniska se od soboty více než zdvojnásobila.

Podle agentury AP oheň, který dostal název Oak, zatím zničil deset budov. Tamní úřady nařídily evakuaci 6000 lidí. V akci je přes 400 hasičů podporovaných vícero letadly, doplnil mluvčí chráněné oblasti Sierra National Forest.

Požár vypukl v pátek odpoledne v předhůří horského masivu Sierra Nevada a dále se šířil v extrémně suchých porostech na sever do zmíněné chráněné oblasti.

„S požárem Oak se zdá být u konce série relativně mírných a málo ničivých požárů v dosavadním průběhu kalifornské sezony,“ uvedl v pátek večer na twitteru klimatolog Daniel Swain působící na Kalifornské univerzitě v Los Angeles.

Podle ČTK Swain dodal, že požár velmi pravděpodobně během méně než 24 hodin zachvátí přes čtyřicet kilometrů čtverečních. Momentálně už požár Oak zabírá přes padesát kilometrů čtverečních. Ty největší požáry v dějinách Kalifornie spálily i více než tisíc kilometrů čtverečních.

Hoří Lesbos

Řecké úřady za 24 hodin zaznamenaly 141 požárů, ty nejrozsáhlejší jsou aktuálně u parku Dadia v regionu Východní Makedonie a Thrákie, který sousedí s Tureckem, na Peloponésu a také na ostrově Lesbos. Tam se oheň dostal až k pláži oblíbeného letoviska Vatera, evakuovat se musely stovky turistů.

Oheň na území s chráněnými lesy a mnoha druhy vzácných živočichů, zejména ptáků, se snaží zastavit na 320 hasičů, kterým pomáhají dobrovolníci hasiči i vojáci. Nasazeny byly také dvě desítky letadel a vrtulníků, uvedl list Kathimerini.

Požár v oblasti národního parku Dadia postupuje už čtvrtým dnem, v sobotu se kvůli němu evakuovali obyvatelé vesnice Dadia. Podle agentury Reuters plameny zničily několik domů a zranily jednoho hasiče.

Práci hasičům ztěžuje vítr, který neustále mění směr, a také vysoké teploty. Ty by v neděli v Řecku mohly místy vystoupit až na 42 stupňů a vlna veder má trvat ještě nejméně týden.

Oheň v národním parku znepokojuje ochránce přírody, protože už zničil pozorovatelnu dravých ptáků a blíží se k budovám správy parku.

Šéf prefektury Evros Dimitris Petrovits agentuře AMNA řekl, že ochrana zvířat je prioritou a že pro zraněné živočichy vznikne dočasná záchranná stanice.

Desetidenní požár

Lesní požáry se nedaří zkrotit ani v oblasti u hranic Slovinska a Itálie. Italské úřady v sobotu nařídily evakuaci tří stovek lidí z obce Savogna d'Isonzo u slovinských hranic, protože se obávají rozšíření požáru ze slovinské zalesněné oblasti Kras.

Požár v Českém Švýcarsku se rozšířil, hoří více jak tři hektary plochy. Hasiči evakuují turisty ze soutěsek

Číst článek

V oblasti Kras už hoří deset dní a nasazeno je 1100 hasičů, kterým pomáhá 140 vojáků, stovky dobrovolníků i kolegové ze zahraničí. Ti se aktuálně soustředí na na horu Trstelj a vesnici Renče, která leží asi deset kilometrů jižně od města Nova Gorica, uvedla agentura STA.

V sobotu tam hasiče navštívil ministr obrany Marjan Šarec, který řekl, že ve vzduchu už jsou všechna dostupná hasicí letadla a že pomáhají i stroje z Rakouska, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Srbska a Rumunska.

Mluvčí hasičů Robert Okorn v neděli řekl, že situace v noci byla o něco klidnější než v předchozích dnech a že nad ránem dokonce pršelo. „Déšť ale příliš nepomohl, protože všechno hned zase rychle vysychá,“ uvedl.

Podle činitelů na obou stranách hranice se však od soboty situace zlepšila a například Italové v neděli hlásili „krocení posledních zbývajících ohnisek“.

Požár i na Tenerife

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky, je vidět láva i kouř. Úřady zahájily evakuaci obyvatel

Číst článek

Ve Španělsku se v posledních několika dnech podařilo většinu požárů dostat pod kontrolu, dál ale hoří například na ostrově Tenerife, kde už plameny zničily přes 2000 hektarů porostu.

Skoro 600 obyvatel z obce La Guancha a okolních vesnic na severu ostrova se muselo evakuovat. Nasazeno je na 150 hasičů, kteří se ale obávají předpovědí, podle kterých by měly teploty v dalších dnech stoupnout až k 38 stupňům.

V pevninském Španělsku bude ještě mnohem tepleji, podle meteorologické služby Aemet by v neděli teploty v oblastech na jihu země, například v Andalusii, mohly vystoupat k 45 stupňům. Absolutní teplotní rekord padl ve Španělsku před rokem v srpnu, kdy bylo ve městě Montoro 47,4 stupně.

Marcel Faltys, til, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme