Oheň přišel náhle. Před smrtícími plameny prchali lidé do moře, někteří se ve vlnách utopili

Řadu lidí při požárech v Řecku zachránil jen skok do moře a plavání co nejdál od břehu, napsala v úterý agentura AP s odvoláním na svědectví několika přeživších. Podle nich oheň přišel náhle. Skupina přátel se musela dát na útěk. Když se dostali na pláž, skočili do moře. A protože se dusili štiplavým kouřem, byli nuceni plavat dál od břehu. Kvůli kouři ale pořádně nevěděli kam.

Rafina (Řecko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stejný vichr, který rozněcoval plameny na břehu, vytvářel vysoké vlny, přes které neviděli o nic víc než přes všudypřítomný dým. Nakonec je chytil silný proud a odnesl dál na moře. Skupina se držela na hladině dvě hodiny, než se objevila záchrana v podobě rybářského člunu s egyptskou posádkou.

‚Nepopsatelná tragédie.‘ Při požárech zemřelo v Řecku nejméně 74 lidí, dalších 187 je zraněných

Číst článek

Nikose Stavrinidise vytáhli do bezpečí. Stejně tak jeho manželku a dva přátele. Ale další dva - ženu se synem - už nikoliv. Zmizeli ve vlnách, uvedla AP.

„Je to hrozné vidět člověka vedle vás, jak se topí a jak s tím nemůžete nic dělat,“ svěřil se Stavrinidis se zlomeným hlasem. „Bude mě to navždy pronásledovat,“ dodal.

Manželé v řeckém přístavu Rafina, ležícím východně od metropole Atén, chystali své letní sídlo před příjezdem dcery, když je překvapil jeden z nejnebezpečnějších požárů v zemi za více než deset let.

„Stalo se to velmi rychle, oheň byl nejprve daleko, pak na nás začaly padat jiskry a náhle byly plameny úplně všude,“ popsal Stavrinidis. „Nedalo se určit, odkud vítr vane, bylo to neuvěřitelné, nikdy jsem v životě nic takového nezažil,“ dodal.

A tak běželi a vydali se na pláž, ale ani tam nebyli v bezpečí. „Utíkali jsme k moři, museli jsme plavat kvůli kouři, ale nic jsme neviděli,“ pokračoval muž. Unášel je silný proud, kouř je oslepoval a lidé ve vodě se snažili udržet nad vodou. Museli dál od břehu, aby se dýmem neudusili.

Když se objevil rybářský člun, členové jeho posádky naskákali do vody v oblečení, aby plavcům co nejdříve poskytli pomoc. Na palubě jim uvařili čaj a udržovali v teple. „Byli skvělí,“ řekl Stavrinidis o egyptských zachráncích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme