V Řecku se stále nedaří uhasit požáry. Premiér Mitsotakis poděkoval Česku za pomoc

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ve středu poděkoval České republice a dalším evropským zemím, které vyslaly do země pomoc pro hašení požárů. Do Řecka přiletěl odpoledne z Česka vrtulník Black Hawk a ve čtvrtek ráno se očekává také příjezd pozemní části hasičské mise, uvedla mluvčí českých hasičů Martina Götzová. Situace zůstává na řadě míst země krajně komplikovaná, nejsilnější jsou požáry u Atén a na severovýchodě Řecka.

Atény (Aktualizováno: 22:38 23. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř a popel v ovzduší zahalil Atény, ale i další oblasti

Kouř a popel v ovzduší zahalil Atény, ale i další oblasti | Zdroj: Reuters

Český vrtulník by podle hasičů mohl ze základny nedaleko Atén začít pomáhat s hašením od čtvrtečního rána. Jednotky budou podle předchozího prohlášení nasazeny podle potřeby řeckých úřadů.

Řečí hasiči večer uvedli, že jejich jednotky za uplynulých 24 hodin zasahovaly u 99 požárů lesů a polí. Situaci komplikují vysoké teploty, sucho a silný vítr. Extrémní riziko požárů je na čtvrtek hlášeno v okolí Atén i dalších regionech.

Špatná spolupráce na Rhodosu, zatajování informací. Velvyslanec v Řecku kritizuje české cestovní kanceláře

Číst článek

„Zůstáváme v pohotovosti a nepřetržitě bojujeme na všech frontách,“ uvedl mluvčí hasičů Jannis Artopios. Úřady vydaly v posledních dnech desítky nařízení k evakuaci. Od pátku vypuklo v Řecku přes 300 požárů, uvedl ministr pro civilní ochranu Vasilis Kikilias.

U Atén se hasičům zatím nepodařilo zabránit dalšímu šíření lesního požáru, který se tak dostal i do národního parku Parnitha, který je oblíbenou rekreační oblastí pro obyvatele metropole. Šíření požáru napomáhá silný vítr.

Evakuováno bylo 150 obyvatel ze tří domů pro seniory a také 700 lidí ze střediska pro migranty Amygdaleza, vyklízí se i blízká policejní škola, informovala stanice ERT. Uhasit se zatím nepodařilo ani požár v Aspropyrgosu, což je průmyslové předměstí Atén. Hoří tam skladovací haly a skládky.

Kouř a popel v ovzduší zahalil Atény, ale i další oblasti. V Alexandrupoli byla v úterý v ovzduší naměřena koncentrace prachových částic desetkrát vyšší, než stanoví limit. Řecká asociace pneumologů proto lidem doporučuje, aby se co nejvíce drželi doma a nevětrali.

Další části Řecka

Kritická je dál i situace na severovýchodě země, kde k hranicím s Tureckem postupuje požár v národním parku Dadia, kde se v pondělí a v úterý našlo 19 spálených těl, které patřily zřejmě migrantům. Státní zástupci nařídili vyšetření okolností jejich úmrtí.

Naopak směrem na západ se během dne šířily plameny u přístavního města Alexandrupoli a ohrožovaly město Komotini. Preventivně se v Alexandrupoli evakuovala SOS dětská vesnička. Nemocnice evakuovaná v pondělí mohla obnovit svůj provoz.

Ve středním Řecku požár obklopil areál kláštera Osios Lukas, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Podle deníku Kathimerini na místě zasahuje mnoho hasičských jednotek, aby uchránily klášter založený v 10. století před naprostou destrukcí. Požár se dostal do areálu klášteru a zasáhl nejméně jednu historickou budovu.

Podle satelitních snímků nyní v Řecku postupuje 15 větších požárů, oheň od soboty za tři dny zničil více přes 160 tisíc hektarů území, uvedl deník Kathimerini.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme