Proč se nedařilo uhasit Řecko? Zkušení velitelé hasičů odešli, měnili se i politici, píše list Kathimerini

K šíření lesních požárů v Řecku přispěly personální problémy v nejvyšších patrech hasičského sboru nebo nedodržování legislativy pro boj s požáry. V pondělí na to upozornil deník Kathimerini, kterému to řekli nejmenovaní představitelé hasičského sboru a vlády. Představitelé kabinetu premiéra Kyriakose Mitsotakise ve svých vystoupení zdůrazňují vliv klimatických změn na šíření a intenzitu ohňů.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ohněm zasažených přírodních oblastech se objevují misky naplněné vodou

Šéf hasičského sboru Jorgos Purnaras v pátek na dotazy novinářů o chybách či selhání sboru, který řídí, odpověděl, že není vhodný čas na taková hodnocení (ilustrační foto) | Foto: Nicolas Economou | Zdroj: Reuters

Jeden vládní představitel řeckému serveru řekl, že v uplynulých měsících opustilo hasičský sbor 11 zkušených velitelů. Podle něj se tak stalo kvůli personálním rozepřím mezi hasiči. Noví velitelé podle něj na rozdíl od předchůdců nemají ve zvyku velet zásahům z terénu, ale z operačních středisek.

Řecké úřady zrušily stav nouze na ostrově Rhodos, hoří ale u Olympie

Číst článek

Podle jednoho nejmenovaného představitele požárníků se do operačního nasazení promítly i dvojí parlamentní volby, které se v zemi uskutečnily v květnu a červnu.

Zdroje deníku také poukazují na skutečnost, že mnohá opatření, se kterými počítá tři roky starý zákon proti lesním požárům, nebyla stále zavedena.

Podle jednoho bývalého vysokého představitele hasičského sboru ministerstvo pro civilní ochranu vydalo v polovině dubna směrnici, ve které vyzvalo regiony a radnice k aktualizaci plánů pro boj s lesními požáry. Jen několik málo samospráv tak podle zdroje učinilo a mnohá města a kraje plány vůbec nemají.

Stále také nebyla vytvořena krajská operační střediska, se kterými zákon rovněž počítá.

Vláda hasiče chválí

Na ostrově Rhodos si podle deníku místní představitelé stěžovali na nedostatečnou koordinaci i na to, že jednotky hasičů měly k dispozici jen málo personálu a techniky. To však vedení hasičů odmítá. Podle něj za šíření požáru mohl především silný vítr, který často měnil směr.

Všechny požáry v Řecku jsou pod kontrolou, hlásí úřady. Severovýchodem země prošla bouře

Číst článek

Představitelé vlády a hasičského sboru mluví o tom, že za šíření požárů mohou především změny klimatu, které se projevují ve vysokých teplotách a déle trvajícím suchu. Chválili při tom počínání hasičů v terénu.

Šéf hasičského sboru Jorgos Purnaras v pátek na dotazy novinářů a o chybách či selhání sboru, který řídí, odpověděl, že není vhodný čas na taková hodnocení.

Minulý týden podal demisi ministr pro ochranu občanů Notis Mitarakis, pod kterého spadá civilní ochrana i hasiči. Uvedl, že tak činí kvůli osobním důvodům. Podle tisku či agentury AFP však s jeho počínáním nebyl spokojený premiér Kyriakos Mitsotakis.

Podle unijního systému pro mapování lesních požárů EFFIS je Řecko letos druhou nejpostiženější zemí. Oheň zničil více než 54 000 hektarů.

ČTK, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme