Požáry ruských lesů a rašelinišť nepolevují. Lidé kritizují úřady

Jedním z nejpostiženějších regionů je Rjazaňská oblast nacházející se jihovýchodně od Moskvy. Situaci ve vesnici Běloomut sužované štiplavým dýmem zjišťovala zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku Lenka Kabrhelová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští chataři se v postižené oblasti chrání rouškami | Zdroj: ČTK

Neproniknutelný kouř, v němž musejí žít lidé z Běloomutu, ale i ti, kteří uprchli ze svých domů v oblasti, způsobují hořící rašeliniště. Lesní požár je v nejbližším okolí zlikvidován.

Hasiči se však obávají, že uprostřed obrovské lesní plochy zuří ještě mnoho požárů. Jeden takový sežehl nedalekou vesnici Mochovoje, kde uhořelo jedenáct lidí a několik dalších je nezvěstných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodajky ČR v Rusku Lenky Kabrhelové z oblasti nejpostiženější požáry.mp3

Asi čtyři stovky obyvatel vesnice Mochovoje nyní bydlí v běloomutském internátu střední školy. „Vyprávějí o velkých dramatech. Začalo hořet 27. července a během dvaceti minut shořela celá vesnice. Oni utíkali jedinou možnou cestou, na motorce, v autech,“ vypráví Lenka Kabrhelová.

Zkázu způsobily takzvané „vrchní“ požáry, které vítr velice rychle šíří v korunách stromů. Mnozí lidé si otevřeně stěžují, že už v den požáru ráno žádali úřady, aby jim poslaly pomoc. Žádné se nedočkali.

Nemohou odsud odjet, musí zde zůstat kvůli úřadům, od nichž potřebují dokumenty. Ovzduší v Běloomutu je však nepochybně zdraví škodlivé.

Záchranáři operují v rozsáhlých lesích

V Běloomutu nejsou vidět žádní vojáci, policisté, hasiči nebo zdravotníci. Místní speciální štáb tvrdí, že všichni pomáhají v lesích tam, kde hořelo nebo ještě hoří.

Rozsáhlé požáry v Rusku už nyní způsobily takovou zkázu, že se všichni bojí odhadovat, jaké budou celkové škody. Počet obětí už se blíží padesátce, zničeno bylo mnoho domů, zemědělská úroda je poničena do té míry, že to může zacloumat cenami komodit na evropských a světových trzích.

Lenka Kabrhelová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme