V Polsku hoří další skládky. Do země se dováží odpady z Nigérie i z Nového Zélandu

Série požárů skládek odpadu v Polsku pokračuje. V sobotu hořela skládka poblíž Katowic. V neděli pak hořely odpadky na severovýchodě země ve Studziance u Bělostoku, na místě zasahovalo 16 hasičských jednotek. Pokračuje tak vlna desítek požárů smetí, včetně skládek pneumatik a nebezpečných opadů. Situací se už minulý týden zabývala vláda.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoří „jen“ komunální odpad, ale i plasty a pneumatiky. Kvůli desítkám požárů skládek v Polsku vznikl minulý týden speciální vyšetřovací tým. Bude mimo jiné zkoumat, zda mezi požáry existuje propojení.

Požáry se zabývá také tajná služba ABW, jednou z vyšetřovacích teorií je úmyslné zapalování. Majitelé skládek se tak mají zbavovat odpadu dovezeného do Polska ze zahraničí.

Polsko se potýká s vlnou požárů skládek, hoří i pneumatiky a nebezpečný odpad. Situaci řeší tajné služby

Číst článek

Činy odpadové mafie?

Ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk ze strany Právo a spravedlnost v týdnu zopakoval, že jde o činy „odpadové mafie“ a promyšlený proces. Důvodem má být to, že Čína přestala loni odpady vykupovat a západoevropské státy hledají nová odbytiště.

V zemi jaké také více plastového odpadu, než jsou schopné spalovny zlikvidovat a další plasty přibývají. Podle zákona je ale možné takový odpad skladovat jen tři roky, další požáry jsou tak podle portálu money.pl jen otázkou času.

Podle serveru se do Polska ročně ke spálení doveze na milion tun odpadu, přesné číslo ale může být i řádově vyšší. Podle statistik Inspektorátu ochrany přírody se oficiální čísla v posledních letech znatelně zvyšují.

Zatímco v roce 2015 se podle vydaných povolení mohlo do země dovézt 367 000 tun odpadu ze zahraničí, o rok později to bylo už 701 000 tuna a v roce 2017 733 000 tun odpadků. Nejčastěji jde o odpad z Německa, Velké Británie, Itálie a Rakouska.

Až milion tun odpadu

Čísla polského statistického úřadu pak mluví dokonce o vyšších číslech – v roce 2016 se dovezlo legálně s povolením úřadů až 938 000 tun odpadu. A nejde jen o odpadky z Evropy, ale i z Nového Zélandu, Austrálie nebo Nigérie.

Přehled zemí, ze kterých do Polska míří nejvíce odpadu. Zpracování money.pl na základě dat polského statistického úřadu:

null

null

Ministr životního prostředí Kowalczyk teď slibuje změnu. Ještě v červnu chce v parlamentu prosadit změnu zákona, která by dovoz odpadů zpřísňovala a zvyšovala tresty za nelegální import. Podle Kowalczyka dosahuje hodnota nelegálního obchodu s odpady, které se do Polska dováží, v přepočtu až 9 miliard korun ročně. „Firmy často neomezeně hromadily odpad jen proto, aby skládku zaplnily a potom zmizely,“ uvedl ministr.

Dlouhodobý problém: smog

Polsko nemá aktuálně problém jen s hořícími skládkami. Země dlouhodobě porušuje přípustné denní i roční normy koncentrace prachových částic v povětří. Letos v únoru prohrála země „spor o smog“ u Soudního dvora Evropské unie. Podle rozsudku v letech 2007-2013 Polsko porušilo unijní předpisy o kvalitě ovzduší. Rozsudek také otevřel cestu pro možné sankce.

V zemi se podle Světové zdravotnické organizace nachází 30 z 50 nejvíce znečištěných měst v Evropské unii a podle organizace Evropské agentury životního prostředí ročně kvůli špatnému vzduchu zemře předčasně až 44 tisíc Poláků.

Spor o prales

V dubnu pak země prohrála soudní spor o těžbu dřeva v chráněných oblastech Bělověžského pralesa na východě země. Polská vláda kácení obhajovala potřebou ochrany lesa před kůrovcem. Podle exministra životního prostředí Jana Szyszka i Státních lesů se kácely jen napadené smrky, to vyvraceli pozorovatelé mezinárodních organizací i Evropské komise.

Současný ministr Henryk Kowalczyk, který nahradil ve funkci Jana Szyszka letos v lednu, uvedl, že rozsudek soudu respektuje a věc považuje za uzavřenou. Samotného Szyszka vyšetřuje kvůli podezření ze zneužití pravomocí prokuratura.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme