Požáry v Austrálii zabily více než 100 lidí, vláda povolává armádu

Austrálii kvůli ničivým požárům povolala armádu. Živel už si vyžádal už 108 mrtvých a záchranáři se obávají, že jejich počet ještě poroste. Premiér Kevin Rudd uvolnil pro oběti ohně deset milionů australských dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní požáry v Austrálii | Zdroj: ČTK

Očití svědkové popisují situaci na jihovýchodě Austrálie jako absolutní zkázu. Požáry ve Viktorii a v Novém Jižním Walesu spálily desetitisíce hektarů území a zničily stovky domů.

"Dobré lidi ve Viktorii potkalo v minulých 24 hodinách peklo v celé své zuřivosti. Pro národ je to hrozná katastrofa," uvedl premiér Rudd po osobní návštěvě nejhůře postižené Viktorie. Kromě finanční pomoci také přislíbil, že se na rekonstrukci bude podílet armáda.

Úsilí tisíců hasičů, kteří se četné požáry snaží dostat pod kontrolu, stále komplikuje a ohrožuje silný vítr, který napomáhá rychlému šíření ohně. Požár zcela zdevastoval město Marysville, v plamenech stojí také město Kinglake.

Požáry se rozhořely na územích sužovaných dlouhodobým suchem po několikadenním období extrémně vysokých teplot. Nedá se vyloučit, že některé z nich byly založeny úmyslně. Podle některých hasičů je situace ještě horší než v roce 1983, kdy při ničivých požárech zahynulo v celé Austrálii 75 lidí, z toho 47 ve Viktorii.

Martin Hromádka, Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme