Požáry v Chorvatsku mají vliv i na ovzduší. U Splitu se šířil silný zápach

Chorvatští hasiči i nadále bojují s rozsáhlými lesním požáry na pobřeží Jadranu. Chorvatská média ve středu informovala o rozšíření ohně i na skládky u Splitu, v okolí se údajně šířil nesnesitelný zápach. Český konzul ve Splitu Juraj Varga však řekl, že se tyto informace nepotvrdily, dým a zápach podle něj způsobily plameny z hořícího lesa na svazích.

Záhřeb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči pozorují požár nad vesnicí Mravince nedaleko Splitu | Foto: Antonio Bronic | Zdroj: Reuters

"Kvalita ovzduší ve Splitu se dnes ráno zlepšila, občanům nehrozí žádné nebezpečí. Situaci i nadále sledujeme a provádíme měření, pokud se stav zhorší, budeme veřejnost varovat," uvedl zástupce záchranných složek Mate Herceg.

Chorvatsko a Černou horu sužují lesní požáry. Mají už první oběť

Číst článek

Konzul ve Splitu potvrdil, že nad městem se držel oblak dýmu, ovzduší se však podle něj zlepšilo. "Byl tady mrak dýmu dnes ráno, smrdělo to tady, ale už je to pryč, už je to rozfoukané... Hořelo nahoře v kopci, les, a v noci to nemohli hasit, hasili to až teď," uvedl Juraj Varga.

Informace o požáru na místních skládkách jsou podle něj v současné době spíše vyvráceny. "U obytných částí je požár uhašen, sanace bude probíhat ještě deset dní," řekl Varga. Plameny tak v noci podle něj uchvátily neobývané oblasti.

Od propuknutí požárů se na konzulát denně obrací s dotazy o aktuální situaci několik Čechů, dodal konzul.

Ze spálených oblastí v okolí Splitu ve středu ráno podle místních médií stoupal hustý kouř, ve městě se tak těžce dýchalo. Už v úterý kvůli otravě z hustého dýmu bylo hospitalizováno několik lidí.

V chorvatských oblastech Žrnovnica, Tugare, Strožanca a Srinjine jihovýchodně od Splitu nebyly hlášeny závažné problémy. Přestože byl ráno nad oblastmi viditelný kouř, hasiči zde mají větší i menší plameny pod kontrolou.

Oběti na životech zatím hlášeny nejsou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme