Požáry v Kalifornii ohrožují 12 tisíc domů

Hasiči v Kalifornii se snaží už od středy dostat pod kontrolu rozsáhlé lesní požáry, které vypukly severně od Los Angeles. Ohnivý živel si vynutil evakuaci několika rezidenčních předměstí. Ohroženo je na 12 tisíc obytných domů, několik komerčních komplexů a televizní vysílače.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lesní požáry v Kalifornii | Zdroj: ČTK

Vysoké teploty a nízká vlhkost vzduchu umožňují rychlé šíření ohně. Postižena je aglomerace u Los Angeles. O víkendu lehly popelem porosty na ploše přes 80 čtverečních kilometrů.

Několik lidí, kteří neuposlechli výzvy k evakuaci, utrpělo velmi vážné popáleniny. V oblasti vzniklo 12 evakuačních center, kam se lidé mohou obrátit ohledně informací přechodného ubytování a jídla.

S plameny bojují přes dva tisíce hasičů a i přes pomoc letadel a helikoptér se jim nepodařilo dostat požár pod kontrolu.

"Situace je velmi vážná, momentálně se šíří 7 velkých požárů na různých místech v okolí Los Angeles. Je zasaženo území o rozloze 200 km čtverečních. Zprávy o tom, kolik domů už oheň zničil se rozcházejí. Někde se mluví o 15, jiné zdroje ale uvádějí, že 60," uvedla pro Rádio Česko Urbišová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Američtí hasiči se v Kalifornii už pět dnů snaží dostat pod kontrolu rozsáhlé lesní požáry severně od Los Angeles. Mluvíme se spolupracovnicí ve Spojených státech Julií Urbišovou.

Do oblasti přijel guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger, který složil hasičům poctu a vyzval obyvatele, aby dbali jejich varování.

"Je to velmi náročné hlavně pro letecký oddíl hasičů, protože kvůli kouřovým oblakům, která se vytvořila nad požárem, nevidí, jestli voda shazovaná z helikoptér zasáhla ložiska ohně."

Přehrát

00:00 / 00:00

Arnold Schwarzenegger o požárech u Los Angeles

"Co požár taky komplikuje, je velmi suchý hustý porost křovin, který nebyl zasažen ohněm přes 60 let, a hoří velmi rychle. Dalším problémem je terén. Hasiči se na místa nedostanou dostatečně rychle, a proto byly nasazeny helikoptéry a letectvo ke shazování speciální hasící látky," řekl kalifornský guvernér.

"Předpověď počasí nevypadá dobře - do středy mají být vysoké teploty, které se v této oblasti pohybují kolem 35 stupňů Cesia. Dobrá zpráva pro Kalifornii ale je, že není hlášeno větrné počasí," řekla Rádiu Česko Urbišová.

Marika Táborská, Vít Pohanka, Katka Brezovská, Jana Vrubelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme