Sever Kalifornie sužují lesní požáry. Oheň už zabil nejméně 15 lidí a zničil stovky domů

Desítky tisíc lidí v Kalifornii musely opustit své domovy kvůli rozsáhlým požárům, které už zabily nejméně 15 lidí. Kalifornský guvernér Jerry Brown už vyhlásil stav nouze v několika okresech. Jde zejména o okrsky Napa, Sonoma a Yuba. Počasí se nyní přiklonilo na stranu hasičů, protože přestal foukat silný vítr. Podporu Kalifornii vyjádřil americký prezident Donald Trump.

San Francisco (Aktualizováno: 6:25 11. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S ohněm bojují tisícovky hasičů a řada požárů stále není pod kontrolou. | Zdroj: Reuters

Oheň se v oblastech proslavených mimo jiné pěstováním vína rychle šíří vzhledem ke kombinaci silného větru, nízké vlhkosti a horkého suchého počasí.

Nejvíce obětí hlásí Sonoma County, kde zemřelo už sedm lidí. Tamní policie ale řadu lidí pohřešuje a počítá s tím, že počet mrtvých ještě vzroste. Před ohnivým živlem už v Kalifornii muselo utéct na 20 tisíc lidí.  Oheň se nevyhnul ani zástavbě. Už zničil na 1500 domů a někteří svědci uvedli, že podobný požár ještě nepamatují.

„Vypadá to jako apokalypsa. Je to velmi nestandardní. Jsem z jižní Kalifornie, kde je opravdu hodně sucho. Na požáry jsem zvyklý, ale nikdy jsem nezažil nic podobného v městských oblastech," popsal Dave Rollans stojící před ohořelými troskami budov a aut. Na leteckých fotkách zničených částí města Santa Rosa je vidět, že oheň zlikvidoval celé bloky rodinných domů.

Hořet začalo v neděli, příčina vzniku ale zatím není známá. Podle kalifornských hasičů už oheň sežehl na 70 tisíc akrů. Podle BBC tak jde o jeden z nejničivějších požárů, které Kalifornie zažila. S plameny bojují tisíce hasičů.

Sklizeň v ohrožení

Úřady už vydaly varování pro oblast San Francisca, která leží jižně od postižených oblastí s tím, že jakýkoli další požár by se tam začal šířit velmi rychle. Do Kalifornie také dorazil americký viceprezident Mike Pence, který slíbil federální podporu.

Pence uvedl, že z hlediska přírodních pohrom to byl pro Spojené státy opravdu náročný měsíc a půl a připomněl, že řadu oblastí včetně Texasu nebo Portorika postihly silné hurikány. Zároveň, ale Kaliforňany ujistil, že Bílý dům a celá administrativa spolupracuje s kalifornskými úřady a nenechají Američany z postižených komunit na holičkách.

Donald Trump v telefonickém rozhovoru s guvernérem Jerry Brownem ujistil, že federální vláda stojí za Kalifornií. „A bude tam i v době nynější tragédie," řekl prezident.

Pomáhat hasičům začala národní garda, která záchranářům a hasičským četám zajišťuje dodávky pohonných hmot. Kvůli požárům v postižených částech nefunguje elektřina, což z provozu vyřadilo i benzinové stanice.

Požáry mohou ohrozit i sklizeň hroznů. Podle vinařů totiž kouř může dosud nesklizené hrozny znehodnotit. Vinař Fred Oliai, který má vinice v proslulém údolí Napa, uvedl, že on i jeho kolegové jsou z nastalé situace nervózní.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme