Požáry v Řecku dohasínají, země sčítá ekologické škody

Hasičům v Řecku se až na výjimky podařilo zlikvidovat nejhorší lesní požáry za poslední dva roky. Plameny v minulých dnech ohrožovaly i hlavní město Atény, teď už hoří jen v řídce obydlených oblastech. Požáry se obešly bez obětí, řecká vláda přesto sklízí kritiku za to, že oheň nezvládla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spálená krajina na severovýchodním okraji Atén

Spálená krajina na severovýchodním okraji Atén | Foto: Vojtěch Berger

Opoziční komunisté i krajní pravice bombardují vládu za to, že neobjednala víc hasících letadel. Kritizují ji také za to, že ji chyběl záchranný plán a celkově postupovala pomalu.

Kabinet premiéra Kostase Karamanlise se brání: Chybu jsme neudělali a navíc foukal extrémně silný vítr, který hašení komplikoval. Politicky účet za požáry dostane vláda příští rok v březnu, kdy chce opozice během prezidentských voleb kabinet svrhnout.

Do té doby se země musí vypořádat se škodami, které oheň napáchal na řecké přírodě.

Ohnivý živel způsobil značné ekologické škody

Požáry za sebou zanechaly kromě stovky zničených domů přes 15 tisíc hektarů spálených lesů, olivových hájů a zemědělské půdy.

Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas, který je z Řecka, označil výsledek požárů za ekologickou katastrofu. Podle odborníků se s ní bude třímilionová metropole dlouho vyrovnávat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Aténách natáčel reportér Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu Vojtěch Berger.

Co se týče příčin mohutného požáru, neustále se spekuluje o žhářích, napojených na pozemkové spekulanty, kteří poté mohou prodat tyto lesní pozemky developerským firmám. Tam, kde byly lesy či pole, vyrostou komerční nemovitosti a obytné domy.

Řecko v tomto období ohrožují požáry každoročně. V těchto dnech jich v celé zemi zaregistrovali přes šest desítek. V některých případech se zřejmě jedná i o úmyslně založené požáry a případy šetří policie a prokuratura.

Přečtěte si také:
Lesní požáry ustupují od Atén, způsobily ale velké ekologické škody
Mohutné požáry vyhnaly z domovů obyvatele aténského předměstí
Aténské úřady nařídily kvůli požáru evakuaci 10.000 lidí z předměstí
Většinu požárů v Řecku mají už hasiči pod kontrolou
Rozsáhlé požáry dál pustoší Řecko

Vojtěch Berger, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme