Řekům se nedaří uhasit lesní požáry, úřady vyhlásily v blízkosti Atén nouzový stav

Vyprahlé Řecko sužují rozsáhlé požáry. Po vzplanutí lesů v rekreačním letovisku Kinéta hoří i na východním předměstí Athén. Lety jsou kvůli hustému dýmu odkloněné mimo hlavní město, kde je podle úřadů poškozených nebo zničených nejméně sto domů. Hasičům komplikuje situaci sucho a silný vítr.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Situace v Kinétě je velmi komplikovaná, dokonce došlo i k přerušení provozu na dálnici. Hoří poblíž letovisek, to znamená, že už je v plamenech několik budov, ale také několik automobilů. Lidé jsou přinuceni se evakuovat. Ale čeští turisté jsou podle informací České ambasády všichni v pořádku,“ popisuje situaci na místě spolupracovník Českého rozhlasu Thomas Kulidakis.

Hasiči zasahovali u dvou lesních požárů na Kokořínsku. V akci byl i vrtulník

Číst článek

Tři velké lesní požáry si vynutily evakuaci stovek lidí. Dva z nich mají už na svědomí desítky zničených domů. Žádné oběti hlášeny nejsou. Řecké úřady vyhlásily západně a severovýchodně od Atén nouzový stav. S ohnivým živlem zápolí kolem 300 hasičů, informovala řecká média. 

Evakuace stovek lidí

Nejhorší je situace v hornaté oblasti zhruba 50 kilometrů západně od Atén, kde požár donutil stovky místních obyvatel opustit své domovy, zejména letní sídla. Dým z něj zakryl dopoledne oblohu až nad aténskou Akropolí, která byla na několik hodin uzavřena turistům.

„Ty plameny, minimálně zde na předměstí Atén, se stále více šíří. Nad mou hlavou přelétávají hasičská letadla a hasičské vrtulníky, které se snaží ten oheň uhasit. Sotva se to uhasí na jednom místě, na dalším vzplanou plameny. V současné době také dům, ve kterém bydlím, je obklopen ze tří stran. Oheň je přibližně 200 nebo 300 metrů ode mě. Slyšel jsem před chvílí výbuchy,“ vykresluje Kulidakis pro Radiožurnál.

Dovolená 2018: méně last minute zájezdů, zdražení v Chorvatsku a daň za postel v Řecku

Číst článek

Premiér Alexis Tsipras, který předčasně ukončil návštěvu Bosny a vrací se do vlasti, povolal do boje s ohněm i armádu. Situaci označil za vážnou. Podle jednoho z hasičů čeká Řecko dlouhá noc. Po západu slunce totiž nepůjde hasit z letadel ani vrtulníků.

Sedm aktivních požárů

Tsipras vyjádřil znepokojení nad tím, že se požáry rozšířily v jediném dni. Náměstek ministra vnitra Nikos Toskas předtím vyslovil podezření, že mohly být založeny úmyslně. Podle řeckých médií zadržela policie nejméně jednoho člověka pro podezření ze žhářství.

Na celém území Řecka je v současnosti aktivních sedm velkých požárů. Proti živlu u města Chania na Krétě bojovalo odpoledne 30 hasičů s 14 cisternovými vozidly. Poslední požár vypukl podle řeckého protipožárního sboru na severovýchodě země u hranic s Tureckem, kde se do jeho hašení pustilo 50 požárníků s 16 vozidly.

Lesní požáry jsou v Řecku během suchých a horkých let běžné. Dosud nejhorší požár si v roce 2007 vyžádal na jihu Řecka více než 60 obětí.

Tomáš Havlín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme