Požáry ve Fukušimě způsobily únik radioaktivního prachu

Japonsko se od pátečního ničivého zemětřesení a tsunami potýká s problémy v jaderné oblasti. Zdrojem problémů je především jaderná elektrárna Fukušima 1, kde po několika explozích u reaktorů během uplynulých 24 hodin několikrát hořelo. Požáry způsobily únik radioaktivního prachu přímo do ovzduší. Šlo o potenciálně nebezpečné množství pro lidský organismus.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna Fukušima, Japonsko

Elektrárna Fukušima, Japonsko | Foto: Emanuel Macoun

Postup radioaktivního prachu sledují s obavami nejen Japonci, ale i sousední státy. Sousedé Japonska preventivně nařídili zvýšené radiační monitorování dodávek zboží původem z Japonska. Jak ale zdůraznili, nepřepokládají žádné okamžité dopady japonské jaderné krize na své země.

Kontroly japonského zboží chystá také Česká republika, i když dopady radioaktivity z japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 jsou a budou téměř nulové. Potvrdil to předseda Společnosti pro radiobiologii a krizové plánování České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Leoš Navrátil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O následcích katastrof, které postihly v posledních dnech Japonsko, se mluví ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

„Skutečně ohrožení Evropanů je takřka nulové,“ řekl Leoš Navrátil.

Světová zdravotnická organizace (WHO) a její pobočka v Číně dnes ujistila veřejnost, že v tuto chvíli neexistují žádné důkazy toho, že by se radiace z postižené elektrárny výrazným způsobem rozšířila do dalších zemí.

Jisté znepokojení dala dnes poprvé najevo Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), jejíž ředitel požaduje rychlejší a podrobnější informace o tom, co se děje v prvním reaktoru jaderné elektrárny Fukušima. O tom, že zde v noci na dnešek hořelo, prý neměl žádné informace a dozvěděl se to až z televize.

Kromě možné žádosti adresované armádě Spojených států o pomoc s vážnými problémy ve Fukušimě 1 požádalo Japonsko o spolupráci také Jižní Koreu. Ta Japonsku pošle asi padesát tun ze svých zásob bóru, který se používá k ochlazování jaderné elektrárny ve Fukušimě 1 a měl by zabraňovat dalšímu šíření požáru.

Japonsko je dobře připravené na mimořádné události, nicméně zemětřesení, ke kterému v pátek došlo, bylo nejsilnější v novodobých dějinách země, a následná vlna tsunami byla podle BBC možná největší za posledních tisíc let. Tvrdí to alespoň někteří seismologové, kteří také upozorňují, že velké zemětřesení nemusí automaticky znamenat velké tsunami, nicméně v tomto případě tomu tak skutečně bylo.

Eva Presová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme