‚Krok, který zachrání životy.‘ 175 osobností vyzvalo USA k uvolnění patentů vakcín proti covidu-19

Přes 175 laureátů Nobelovy ceny a bývalých vrcholných vládních představitelů vyzvalo Spojené státy, aby pozastavily platnost patentů vakcín proti covidu-19. Krok by podle nich přispěl k větší výrobě preparátů a rychlejšímu očkování, a to hlavně v chudších zemích, napsal ve středu deník Financial Times.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle signatářů by měly z rychlejšího tempa očkování prospěch i Spojené státy a další rozvinuté země. (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Návrh na pozastavení platnosti patentů u vakcín proti covidu-19 podaly v říjnu loňského roku při Světové obchodní organizaci (WTO) Indie a Jižní Afrika. V následujících měsících se k němu přidalo dalších 60 zemí. Signatáři vyzývají amerického prezidenta Joea Bidena, aby jeho země učinila totéž. „Takový krok zachrání životy a posune nás to dál k dosažení globální kolektivní imunity,“ uvedli signatáři.

Firma Johnson & Johnson pozastavila kvůli případům krevních sraženin rozvoz vakcín v Evropě

Číst článek

Podle výzvy ochrana duševního vlastnictví v současné době omezuje výrobu vakcín proti covidu-19 a jejich distribuci, a to hlavně do méně bohatých zemí. „Stávajícím tempem mnoho států dosáhne kolektivní imunizace proti covidu-19 nejdříve v roce 2024,“ stojí ve výzvě.

Výzva se obrací na prezidenta Spojených států Joea Bidena i z toho důvodu, že veřejné investice ze strany Spojených států přispěly velkou měrou k rychlému vývoji očkovacích látek proti covidu-19. „Kdyby ale Spojené státy podpořily pozastavení patentů, tak by i Evropa musela vzít svůj díl odpovědnosti,“ míní bývalý francouzský prezident François Hollande.

Podle signatářů by měly z rychlejšího tempa očkování prospěch i Spojené státy a další rozvinuté země. Nekontrolovaný výskyt koronaviru v chudších státech, které dostávají jen menší množství vakcín, totiž zvyšuje riziko vzniku nových mutací, jež jsou odolné vůči očkování. Tím je vyšší i nebezpečí návratu epidemie koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme