‚Krok, který zachrání životy.‘ 175 osobností vyzvalo USA k uvolnění patentů vakcín proti covidu-19

Přes 175 laureátů Nobelovy ceny a bývalých vrcholných vládních představitelů vyzvalo Spojené státy, aby pozastavily platnost patentů vakcín proti covidu-19. Krok by podle nich přispěl k větší výrobě preparátů a rychlejšímu očkování, a to hlavně v chudších zemích, napsal ve středu deník Financial Times.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti koronaviru od společnosti Moderna

Podle signatářů by měly z rychlejšího tempa očkování prospěch i Spojené státy a další rozvinuté země. (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Návrh na pozastavení platnosti patentů u vakcín proti covidu-19 podaly v říjnu loňského roku při Světové obchodní organizaci (WTO) Indie a Jižní Afrika. V následujících měsících se k němu přidalo dalších 60 zemí. Signatáři vyzývají amerického prezidenta Joea Bidena, aby jeho země učinila totéž. „Takový krok zachrání životy a posune nás to dál k dosažení globální kolektivní imunity,“ uvedli signatáři.

Firma Johnson & Johnson pozastavila kvůli případům krevních sraženin rozvoz vakcín v Evropě

Číst článek

Podle výzvy ochrana duševního vlastnictví v současné době omezuje výrobu vakcín proti covidu-19 a jejich distribuci, a to hlavně do méně bohatých zemí. „Stávajícím tempem mnoho států dosáhne kolektivní imunizace proti covidu-19 nejdříve v roce 2024,“ stojí ve výzvě.

Výzva se obrací na prezidenta Spojených států Joea Bidena i z toho důvodu, že veřejné investice ze strany Spojených států přispěly velkou měrou k rychlému vývoji očkovacích látek proti covidu-19. „Kdyby ale Spojené státy podpořily pozastavení patentů, tak by i Evropa musela vzít svůj díl odpovědnosti,“ míní bývalý francouzský prezident François Hollande.

Podle signatářů by měly z rychlejšího tempa očkování prospěch i Spojené státy a další rozvinuté země. Nekontrolovaný výskyt koronaviru v chudších státech, které dostávají jen menší množství vakcín, totiž zvyšuje riziko vzniku nových mutací, jež jsou odolné vůči očkování. Tím je vyšší i nebezpečí návratu epidemie koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme