Pozemky u doverských útesů jsou na prodej. Před developery je má zachránit internetová sbírka

Jeden ze symbolů Anglie je na prodej. Pozemky přiléhající k Bílým útesům doverským nabízí místní farmář. Nadace National Trust, která ve Velké Británii spravuje řadu kulturních a přírodních památek, se obává, že je získá nějaký developer. Zorganizovala proto internetovou sbírku, aby je mohla koupit sama.

Londýn/Dover Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ikonické Bílé útesy doverské, které jsou jedním ze symbolů Velké Británie | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Za kolik se slavné útesy dají koupit? Podle britského deníku Telegraph je to v přepočtu asi za 70 milionů korun. Ke koupi pozemků o rozloze zhruba 70 hektarů, což je asi sedmnáctkrát plocha pražského Václavského náměstí, nadaci National Trust ještě necelá polovina peněz chybí. Musí je získat do 22. září.

National Trust je nezávislá charita, jejíž fungování ale upravuje několik zákonů přijatých britským parlamentem. Spoléhá převážně na práci dobrovolníků a je to organizace s nejvyšším počtem členů ve Spojeném království, kterých má přes 4 miliony. Mezi její nejnavštěvovanější památky patří skalní útvar zvaný Obrovy schody v Severním Irsku nebo panství Cliveden House nedaleko Londýna.

Pegas znovu vzlétl. Francouzský pilot v létajícím vozítku překonal La Manche

Číst článek

Pro Brity jsou Bílé útesy doverské mimořádně důležité hlavně ze symbolického hlediska. Po staletí z nich obyvatelé Anglie střežili kanál La Manche před hrozbou z Evropy. Zmiňuje se o nich už Julius Caesar. Velmi dlouho už taky inspirují řadu umělců od Williama Shakespeara až po Veru Lynnovou, autorku v Británii známé válečné balady z roku 1942.

Právě tato dnes již stoletá, ale stále velmi aktivní dáma, také podporuje snahu National Trust pozemky koupit. Telegraphu řekla, že útesy reprezentují britské ideály jako naději a odolnost i v těch nejtěžších časech.

Útesy jsou taky domovem řady ohrožených rostlin, motýlů nebo ptáků. Pokud organizace pozemky získá, chce na nich obnovit původní traviny, opravit vojenské památky a postavit nové přístupové cesty pro turisty.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme