Poznaň si připomněla výročí dělnických protestů proti komunistickému režimu

Poznaň si dnes připomněla výročí krvavého 28. června 1956. Přesně před padesáti lety vyšli dělníci Stalinových závodů do ulic, aby protestovali proti komunistickému režimu. Ten na ně poslal tanky. Akce k 50. výročí poznaňského června se zúčastnili také prezidenti Polska, České republiky, Slovenska, Německa a Maďarska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poznaň

Poznaň | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

"Poznaňský červen 1956, první volání po svobodě," tak nazvali organizátoři akci k 50. výročí prvního masového povstání proti komunistické vládě v Polsku. Do ulic tehdy vyšly desetitisíce lidí. 70 z nich armáda zabila, stovky zranila.

Paní Elžbieta tehdy pracovala v kanceláři na ulici, kterou procházeli demonstranti. "Slyšeli jsme hluk a pokřik pojďte s námi. Tak jsme řediteli řekli sbohem a připojili jsme se k demonstraci. Po chvíli nám řekli, že ženy mají jít domů, protože se začalo střílet," vzpomíná na události z června 1956.

Barboře Popileová bylo v té době devět let. Jako dítě vnímala jiné věci než dospělí: "Hlavní, co si pamatuji, je, že jsme museli spát na zemi pod oknem, aby nás nezasáhla zbloudilá střela. Přímo pod oknem stál tank. Nemohli jsme vyjít na ulici. Slyšeli jsme, jak za rohem vybuchují granáty a jak se tam střílí."

Další z účastníků poznaňského povstání pan Janusz Popowski má na příčiny povstání jasný názor: "Komunisté utlačovali národ a ničili polskou kulturu. A někteří z nich jsou u moci dodnes. Za to se hluboce stydím."

Poznaňským událostem předcházely v roce 1953 projevy nesouhlasu s vývojem ve východním Německu. Za několik měsíců po Poznani protestovali proti totalitě Maďaři, o 12 let později přišlo Pražské jaro, polský prezident Lech Kaczyński proto dnes do Poznaně pozval prezidenty Německa, Maďarska, České republiky a Slovenska.

V projevu na Mickiewičově náměstí Lech Kaczyński připomněl, že 28. června 1956 komunistický režim odhalil svou pravou tvář: "Poprvé v takovém měřítku byli dělníci, kteří měli být podle ideologie základem režimu, zmasakrovaní vládou, která se nazývala lidovou."

"Od těchto událostí už uplynulo půl století. Dnes je vidíme jako součást cyklu událostí, které dokázaly, že se polský národ nikdy nesmířil s režimem, který mu byl vnucený násilím," prohlásil polský prezident.

Přestože armáda povstání brutálně potlačila, jeho význam přesáhl hranice své doby i Polska.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme