Pozorovatelé: Afghánské volby byly regulérní

Poměrně klidně a zřejmě za masové účasti voličů se v sobotu uskutečnily první prezidentské volby v Afghánistánu. Zpochybnili je pouze protikandidáti jasného favorita, prezidenta Hamída Karzáího. Nezávislí pozorovatelé ale volby označili za regulérní a dostatečně demokratické.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby v Afghánistánu | Zdroj: ČTK

"Bezpečnost byla všeobecně mnohem vyšší, než jaké byly pesimistické předpovědi," uvádí se v komuniké Sdružení pro svobodné a spravedlivé volby v Afghánistánu, které vyslalo do terénu 2300 pozorovatelů.

Sdružení sice konstatovalo případy, kdy inkoust používaný k označení prstů voličů, aby nechodili volit vícekrát, se dal snadno smýt, ale Ústřední volební komise, v níž jsou i činitelé OSN námitky odmítla.

Tisíce volebních komisařů začaly sčítat odevzdané hlasy navzdory tomu, že všech 15 protikandidátů hlavního favorita voleb, dosavadního prezidenta Hamída Karzáího, kvůli problémům s inkoustem hlasování bojkotovali.

Karzáí dnes prohlásil, že volby představují porážku terorismu a vyzval své soupeře, aby respektovali vůli voličů. Někteří z jeho odpůrců dnes už své výhrady zmírnili a dali najevo, že jsou ochotni nakonec volby uznat za platné.

Hlasovací lístky se dnes svážely ze všech koutů Afghánistánu do osmi sčítacích středisek. Podle úředníků budou první dílčí výsledky známy dnes večer nebo v pondělí ráno. Nejdříve ale za týden bude podle odhadů možné zjistit trend úspěšnosti kandidátů.

Pozorovatelé označili účast ve volbách za obdivuhodně vysokou. Předběžné odhady se pohybují kolem deseti miliónů aktivních voličů, což jsou skoro všichni zaregistrovaní. Podle agentur byla účast tak masivní, že se hlasování ještě prodlužovalo.

Konečné výsledky by mohly být oznámeny až 30. října. Přestože se očekává, že Karzáího volilo nejvíce lidí, musí ještě splnit podmínku nadpoloviční většiny odevzdaných hlasů. V opačném případě se bude muset uskutečnit druhé kolo voleb s druhým nejúspěšnějším kandidátem.

Volby se konaly tři roky poté, co v zemi byla zásahem americké armády svržena vláda radikálního islámského hnutí Taliban, které poskytovalo prostor k výcviku teroristů sítě Al- Káida. USA a jejich spojenci svržením reagovali na útoky z 11. září 2001.

Radikálnímu hnutí Taliban se nepodařilo hlasování ohrozit. Přes 40 lidí, z toho 25 povstalců, zahynulo při přestřelkách mimo obce. Dnes napadli radikálové konvoj s volebními lístky a zabili tři policisty, nezabránili mu ale, aby dorazil na místo určení.

Zdenka Turková, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme