Pozorovatelé Ligy arabských států se opět vrátí do Homsu

Liga arabských států prostřednictvím svých pozorovatelů druhým dnem v Sýrii zjišťuje, zda tamní režim plní podmínky mírové dohody. Podle té by Asadova vláda měla odvolat ozbrojené jednotky s technikou z ulic měst, zajistit bezpečnost civilního obyvatelstva a propustit vězně, zatčené v souvislosti s lidovými nepokoji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrské město Homsu navštíví mise LAS

Syrské město Homsu navštíví mise LAS | Zdroj: Reuters

Pozorovatelé se vydají do města Hamá, které je jedním z velkých ohnisek nepokojů. A podruhé míří do Homsu, kde podle odhadů aktivistů od března zemřela více než třetina z celkových 5 tisíc obětí.

Státní televize dnes ohlásila, že režim propustil přes 750 vězňů, podle Amnesty International jich ale za mřížemi stále zůstává na 15 tisíc. A Human Rights Watch zase uvádí, že Asadova vláda přemístila stovky zajatců, aby je ukryla před pozorovateli.

Obyvatelé Homsu se ale dnes s pozorovateli odmítnou setkat, pokud je budou doprovázet syrští armádní důstojníci.

Mise Ligy arabských států je vůbec první formou mezinárodní intervence v Sýrii, od vypuknutí revolty před 9 měsíci. V čele pozorovatelů stojí súdánský generál Mustafa Dabí. Pro některé aktivisty tento fakt může být velkým rozčarováním.

Právě Súdán si totiž prošel krvavou občanskou válkou. Bojovníci za lidská práva si proto nedokáží představit, že někdo, kdo se zúčastnil konfliktu v Dárfúru, může zodpovědně odhalit porušování lidských práv v jiné zemi.

Adéla Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme