Pozorovatelé OSN dorazili do syrské Haffy, našli doutnající a vylidněné město

Do západosyrského města Haffa dnes dorazili pozorovatelé OSN. Snažili se o to už několik dnů, ale nedostali se tam, protože je napadl rozzuřený dav. To, co dnes spatřili, popisují agentury jako dokonalý obraz zmaru. Vypálené vládní budovy, opuštěné obchody a téměř vylidněné ulice. Situace v Sýrii se má dostat i na jednání Valného shromáždění OSN. Světové mocnosti jsou ale rozpolcené v názoru na další postup.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozorovatelé OSN dorazili do vybombardovaného syrského města Haffa

Pozorovatelé OSN dorazili do vybombardovaného syrského města Haffa | Zdroj: Reuters

Haffa byla podle všeho terčem těžkého bombardování. Podle agentur ji opustily desetitisíce lidí. Pozorovatelé OSN prý viděli pouze dva živé lidi. Jde přitom jen o jedno z měst, kde se bojuje, či v nedávné minulosti bojovalo.

„Co se stalo ve městě Haffa, ilustruje to, co se děje v dalších povstaleckých městech. Možná tak na 60 procentech území Sýrie. V určitých oblastech, například v Damašku, je situace klidnější. Ale většinou tam, kam se dostane syrská svobodná armáda, většinou zaútočí armáda a začnou boje,“ řekl v Ozvěnách dne Assem Atassi z Iniciativy pro svobodnou Sýrii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii jsme v Ozvěnách dne rozebrali s Assem Atassim z Iniciativy pro svobodnou Sýrii a analytičkou pražského Institutu bezpečnostnch studií Irenou Kalhousovou.

Problémem Sýrie je podle odborníků také roztříštěnost tamní opozice. „Opozice v případě Sýrie nebyla jasně konsolidovaná. Což je mimo jiné ta věc, která oslabuje její pozici například ve srovnání s Libyi nebo s jinými zeměmi, kde proběhlo takzvané Arabské jaro,“ přiblížila analytička pražského Institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová.

Atassi v této souvislosti poukázal na to, že v Sýrii půl století neexistovala vlastně žádná opozice a ta současná je podle něj spíše zahraniční. „Režim potlačuje už 50 let jakoukoli opozici. Vlastně revoluce začala bez vlivu opozice. Takže většinou je to zahraniční opozice, která je trochu dál od reality. A proto se také takto chová a je roztříštěná,“ vysvětlil.

Upozornil také, že ačkoli západní země vystupují proti režimu prezidenta Bašára Asada, nijak proti němu nezasáhnou. „A tím posilují jeho pozici v Sýrii. A on dokáže udělat, co chce. Každý den je uklidňován, že se proti němu nic nepodnikne,“ dodal.

Také podle Kalhousové je Asad v rámci mezinárodního společenství na jednu stranu vyloučen, ale na stranu druhou ví, že je vlastně mezinárodní společenství do určité míry bezzubé.

„Protože evropské země mají své starosti, které jsou především finančního rázu. A také nevidíme v Evropě takový zájem, jako jsme viděli například v případě Libye, opravdu se postavit za tu opozici, nebo chránit civilní obyvatelstvo,“ uvedla.

Podle ní je v pohledu na řešení konfliktu v Sýrii Západ rozklížen a obezřetné jsou i Spojené státy. „Oni si nejsou úplně jisti tím, co bude potom. Jestli režim, který by tam nastal po odchodu Asada, by byl přátelský, nebo alespoň schopen vyjednávat. Takže Asad má ten prostor k tomu se chovat tak, jak se chová,“ řekla.

V Sýrii o občanskou válku nejde

Zástupce OSN kvůli přibývajícímu násilí v Sýrii prohlásil, že se země již ocitá v občanské válce. Francie tvrdí, že Sýrie už ve stavu občanské války je. „Osobně si nemyslím, že tady můžeme mluvit o občanské válce,“ reagoval Atassi.

„Není to žádný náboženský konflikt, žádný etnický konflikt. Je to přímé násilí státu vůči obyvatelstvu, je to likvidování opozice, likvidování jakéhokoli protirežimního názoru,“ dodal.

Kalhousová upozornila, že z hlediska mezinárodní diplomacie je důležité, když se bude o Sýrii mluvit oficiálně jako o zemi, ve které zuří občanská válka. „Když zazní tento pojem, mezinárodní společenství zpozorní, dá se lépe organizovat humanitární pomoc, lépe mobilizovat to společenství,“ uvedla

Zároveň ale upozornila, že se sice vyostřuje rétorika vůči Asadovi, ale v praxi to podle ní zakrývá to, že mezinárodní společenství v tuto chvíli asi nemá kapacitu zasáhnout jinak než diplomaticky případně vyostřením sankcemi.

„Což je dobré. Ale otázka je, jestli je to dostačující v momentě, kdy režim naprosto otevřeně likviduje fyzicky jakékoli hlasy, které jsou proti němu,“ dodala.

Annanův plán nefunguje

Podle diplomatických zdrojů by se asi 30. června měla konat v Ženevě krizová schůzka k Sýrii. Na ní by mělo dojít k pokusu oživit mírový plán OSN, který má prosazovat Kofi Annan.

Podle Atassiho ale jde o marnou snahu. „Tento plán nefunguje. Co se děje v těchto dnech, je toho důkazem. Jsou tam pozorovatelé OSN a stejně se tam bombarduje, stejně dochází k masakrům,“ řekl s tím, že mezinárodní společenství by minimálně mělo ‘zamávat alespoň holí, ohrozit ten režim‘.

Kalhousuvá dodala, že se dá předpokládat, že mezinárodní společenství se nepohne k žádné velké akci, pokud se na stranu Západu nepřipojí Rusko a Čína. „Myslím, že postoj Ruska Západu může i vyhovovat, může se za veto Ruska dobře skrýt. Domnívám se, že v tuto chvíli není vůle proti tomu, co se děje v Sýrii, zasáhnout,“ uvedla.


Zvětšit mapu

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme