Pozorovatelé OSN začínají v Sýrii monitorovat okolí Damašku

Syrská armáda pokračuje v útocích proti opozici i přes příměří uzavřené minulý týden. Přitom v zemi už několik dnů působí skupina pozorovatelů OSN, která má dohlížet na dodržování klidu zbraní. Podle šéfa syrské diplomacie Valída Mualima je vláda připravena dodržet podmínky mírového plánu Kofiho Annana. Asadův režim je ale kritizován za to, že ignoruje bod, podle něhož měl do 10. dubna stáhnout vojáky i vojenskou techniku z obydlených míst. V mnoha oblastech se stále bojuje a údajně od minulého čtvrtka zahynulo na sto lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým OSN monitoruje oblasti kolem Damašku

Tým OSN monitoruje oblasti kolem Damašku | Zdroj: Reuters

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek se v Sýrii setkal s pozorovateli z OSN. Podle něj začali situaci monitorovat, navštívili některé oblasti v okolí Damašku.

„Na druhé straně se stále ještě vyjednává, jaký bude statut a jaké bude postavení mise, za jakých podmínek se budou v Sýrii pohybovat a pracovat,“ říká Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze Sýrie informuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek

Pozorovatelé chtějí mít zcela volný přístup do všech oblastí v zemi, což je ale logisticky velmi obtížné. Jedním z požadavků bylo i vlastní letadlo, s tím ale syrská strana nesouhlasí. Ta je chce doprovázet, aby jim zajistila bezpečnost. V opačném případě není vláda schopna garantovat, že se budou po zemi pohybovat bezpečně.

Pozorovatelů z OSN je šest, dalších 25 má dorazit na začátku příštího týdne, ale i to je velmi malý počet.

Jaromír Marek se setkal jak s lidmi, kteří podporují opoziční síly, tak také s těmi, co naopak schvalují postup vlády. Podle něj jsou obě strany z konfliktu unavené:

„To obě strany nějakým způsobem sjednocuje, ale to je jediné, na čem by se shodly. Oba tábory jsou zcela nesmiřitelné. Táborů je ale celá řada. Jednotný je tábor stoupenců současného prezidenta Bašára Asada. Tábor opozice je velmi roztříštěný do nejrůznějších skupin a frakcí, které se od sebe velmi výrazně odlišují. Je velmi obtížné najít nějaké společné stanovisko.“

Získat informace o dění v Sýrii je velmi obtížné. Státní sdělovací prostředky informují z pohledu, který odpovídá vidění syrské vlády. Informuje o počtu zabitých vládních vojáků, vzbouřenci jsou popsáni jako rebelové a teroristé. Ukazují místa, ve kterých byly objeveny zbraně a drogy.

Poškozené budovy v Homsu | Foto: Reuters

Druhá strana využívá sociální sítě a moderní způsoby komunikace, vyvěšuje nejrůznější videa a zprávy.

Mise pozorovatelů OSN se přesvěduje o tom, jak křehké je v Sýrii příměří

Číst článek

„Informace ale mají i místní lidé, kteří je chtějí mít. Myslím si ale, že ten obrázek, postoj, stanovisko tu má už každý vytvořen a priori,“ míní Marek.

Přiznává, že zahraniční novináři jsou vnímáni vstřícně do okamžiku, než dojde k nějaké diskuzi.

„Obě strany mají pocit, že novináři nejsou objektivní, zejména příznivci současného prezidenta. Ti samozřejmě obviňují novináře včetně mě. Setkal jsem se s tím nesčetněkrát. Podle nich podléháme jakési propagandě, že vytváříme jakýsi obraz země, který není pravdivý. Ale zatím jsem se nesetkal s nějakým projevem otevřeného nepřátelství. Je to diskuze, kde si obě strany vyměňují stanoviska. Vstřícnější vztah k médiím mají spíše příznivci opozice, protože považují média za jakýsi způsob, jak své názory dostat do světa.“

Jaromír Marek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme