Pozorovatelé upozorňují na nerovné podmínky ruských voleb

V Rusku vrcholí atmosféra před nedělními prezidentskými volbami. Vzhledem k přesvědčení, že v Kremlu zůstane i na další čtyři roky Vladimír Putin, se ale vše točí hlavně kolem účasti voličů, která je prakticky jediným soupeřem současného prezidenta. Mezinárodní pozorovatelé se ale setkávají i s kritikou nedemokratičnosti voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Putin | Foto: Eva Králová

Nedělní volby bude sledovat na 800 pozorovatelů, z nichž největší skupinu tvoří 350 pozorovatelů OBSE. Mezi těmi, kdo budou monitorovat průběh voleb, je i pět Čechů, dva za Radu Evropy a tři za OBSE. Hlavní stížnosti dnes představitelé mezinárodních misí vyslechli na nerovné podmínky pro kandidáty.

Prakticky všechna média preferují Vladimira Putina. Jeho činnosti bylo věnováno sedminásobně více času, než aktivitám Sergeje Glazjeva, desetinásobně více než Iriny Chakamadové a 13krát více než Nikolaje Charitonova. Navíc 76 procent příspěvků na federálních kanálech tvořilo pozitivní hodnocení činnosti současného prezidenta, zatímco u Glazjeva, či Chakamadové převládaly negativní projevy.

V Putinův prospěch tlačí na účast ve volbách i politici v regionech. Přidali se i učitelé ve školách, šéfové nemocnic a dokonce i patriarcha Alexij. O ostatních kandidátech prakticky není slyšet. I proto tvrdí například šachista Gari Kasparov, že Vladimir Putin buduje z Ruska autoritativní stát.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme