Pozůstalí po obětech z Beslanu žalují ruský stát ve Štrasburku

Teroristický útok na školu v jihoruském Beslanu ze září 2004 se dostal až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Žalobu na ruský stát totiž podali pozůstalí obětí tragédie, při které zemřelo na 330 lidí, z toho polovina byly děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky beslanské školy | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

Pod žalobu proti ruskému státu se podepsalo 89 obyvatel severoosetského Beslanu. Přímí účastníci beslanské tragédie tvrdí, že se stali oběťmi nedodržování lidských práv.

Konkrétně si stěžují na to, že ruské orgány se nepostaraly o bezpečnost obyvatel, nezabránily teroristickému útoku a proniknutí komanda do areálu školy.

Dále se v žalobě píše, že ruské bezpečnostní síly se nesnažily osvobodit rukojmí cestou kompromisů a vyjednávání, následný zásah proti teroristům byl pak zbrklý a nepromyšlený.

Vyšetřování celé tragédie a stanovení míry zodpovědnosti jednotlivých osob bylo podle pozůstalých nepečlivé. Výše kompenzací, které obyvatelé Beslanu po ruském státu požadují, ale není v žalobě stanovena.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme