Pozůstalí si u Smolenska připomínají půlroční výročí katastrofy

Nejbližší příbuzní obětí dnes vzpomenou přesně půlrok, který uplynul od havárie polského prezidentského speciálu u ruského Smolenska. Téměř 200 osob se mimo jiné zúčastní bohoslužby na letištní ploše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Lech Kaczyński s manželkou Marií | Foto: Tomáš Adamec

S pozůstalými odcestovali do Smolenska také psychologové a kněží. Ti budou sloužit na letišti ekumenickou bohoslužbu.

Původní plán zahrnoval přistání na dráze, kde se před půl rokem zřítil speciál. Z bezpečnostních důvodů nakonec polské letadlo přistane v běloruském Vitebsku a odtud příbuzné odvezou autobusy.

Pozůstalí si chtějí prohlédnout vrak letadla, který dosud leží na letištní ploše. Po dlouhé době se dočkal oplocení a zastřešení. Na programu je také setkání manželek prezidentů Ruska a Polska

Přípravy na cestu také zahrnovaly hlasování, zda s sebou do Smolenska vzít dvoumetrový dřevěný kříž, který stál před prezidentským palácem ve Varšavě. Příbuzní v něm nakonec rozhodli, že kříž zůstane v Polsku.

Přesně před půl rokem se u ruského Smolenska zřítil polský vládní speciál. V letecké katastrofě zahynul prezidentský pár a dalších 94 osob. Vyšetřování příčin havárie stále není u konce.

Petr Vavrouška, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme