Práce na vyzdvižení Kursku kvůli počasí stále stojí

Bouřlivé počasí neumožňuje potápěčům pokračovat v přípravách na vyzvednutí ruské jaderné ponorky Kursk ze dna Barentsova moře. Podle informací zpravodaje Českého rozhlasu v Ruské federaci Petra Voldána mají extrémní povětrnostní podmínky v oblasti, kde se ponorka potopila, trvat do poloviny týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorologové předpovídají silný vítr provázený čtyřmetrovými vlnami až do čtvrtka, a do té doby budou proto práce na dně Barentsova moře přerušeny. Potápěči opustili vrak Kursku a speciální plavidla odplula z místa katastrofy ponorky. Na dnešek bylo původně plánováno připlutí lodi se zvláštním zařízením, pomocí kterého bude oddělena přední část Kursku od zbytku vraku a zůstane na dně moře. Prozatím se ale čeká na vývoj počasí. Celá operace má skončit do 20. září, než v oblasti Barentsova moře opět zavládne zima. Mezitím specialisté instalovali v Severomorsku v Murmanské oblasti elektronické informační tabule, na které budou třikrát denně přenášeny údaje o úrovni radiace v místě katastrofy Kursku.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme