Prach z Islandu půjde do Evropy ještě pět dní

Aktivita islandské sopky Eyjafjallajökull pokračuje, ale pravděpodobně už s menší intenzitou. Podle islandských odborníků by přesto větry měly oblak sopečného popela hnát směrem k Evropě ještě nejméně čtyři až pět dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sopka Eyjafjallajökull na Islandu | Zdroj: ČTK

Postižená oblast zabírá více než polovinu evropského kontinentu.

„Oblak v současné době zasahuje jižní polovinu Skandinávie, celou západní a střední Evropu. Jižní okraj oblaku je momentálně na jihu Francie, severu Itálie a severu Balkánu. Východní okraj je až někde u Moskvy,“ upřesňuje Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického ústavu.

Oblast, kde je sopečný prach, si nelze představit jako pokrytou klasickým mrakem.

„Jedná se o rozsáhlou oblast, kde se v atmosféře nachází větší nebo menší množství sopečného prachu a není to úplně viditelné lidským okem,“ vysvětluje Jan Šrámek.

Letadla nelétají

Letecká doprava zůstane nad většinou evropského kontinentu ochromená kvůli nepříznivému počasí přinejmenším do zítřejšího poledne.

Mračna popílku z islandské sopky nad severní, západní, střední i východní Evropou způsobila třetí den od začátku erupce zrušení skoro tří čtvrtin všech plánovaných letů na evropských komerčních linkách.

Cestující na letišti Borispol poblíž Kyjeva  | Foto: ČTK/AP

Patrně nejvážnější ochromení letecké dopravy na světě od konce druhé světové války přijde aerolinky každý den dohromady na několik miliard korun.

Mnozí ze statisíců zklamaných pasažérů letadel se k přesunu mezi evropskými metropolemi snaží využít přetížené železnice, silnice i trajekty.

Celkem jsou teď v Evropě zakázány veškeré komerční lety ve dvacítce států, většina ostatních zemí přistoupila alespoň k částečným omezením. Neplatí to pouze o Španělsku, Turecku, Bulharsku a Řecku.Situace v NěmeckuNa německém nebi se letadla s pasažéry neobjeví minimálně do nedělních osmi hodin ráno.

Erupce islandské sopky zkřížila plány stovkám tisíc cestujících a klientům cestovních kanceláří.

Situace v Německu

Otevřené zůstává, jak se špičky německé politiky dostanou zítra na pohřeb polského prezidentského páru. Do Berlína se z návštěvy Spojených států totiž stále ještě nevrátila kancléřka Angela Merkelová.

Sopečný popílek přinutil její speciál přistát v Lisabonu, odkud se šéfka spolkové vlády přesunula do Říma.

Letadlo Travel Service. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

V Odysseu se změnil taky návrat zraněných německých vojáků z Afghánistánu. Ti pro změnu spolu s ministrem obrany Guttenbergem uvízli v Istanbulu.

Největší evropská cestovní kancelář TUI odřekla až do nedělního dopoledne všechny letecké zájezdy. Lufthansa chce během dneška uskutečnit přelet deseti letadel bez cestujících z Mnichova do Frankfurtu.

Po prvním letu technici prozkoumají, zda částečky popela nezanechaly stopy na motorech.

Obrovský nápor pasažérů zažívají Německé dráhy. Fronta u servisního centra na berlínském Hlavním nádraží měřila dopoledne kolem stovky metrů.

I na jejich letištích je ale vzhledem k paralýze zbytku Evropy provoz značně ochromený.

Erupce islandské sopky, která současné problémy vyvolala, už podle tamních expertů zřejmě slábne. Vulkanický prach z ní by měl ale vítr vanout nad kontinent ještě několik příštích dnů.

„Sopečný prach je úžasným abrazivem. To znamená, že je schopen kompletně odstranit povrchovou úpravu letadel – nátěrové hmoty a protikorozní úpravu. Zároveň prakticky zneprůhlednit okna,“ vysvětluje Karel Mündel , předseda technické komise Českého sdružení dopravních pilotů

Jeho nejnebezpečnějším účinkem je to, že se napéká na horké části motorů a tak dochází k poškození vnitřní aerodynamiky motoru a je vysoká pravděpodobnost vysazení takové pohonné jednotky,“ dodává Mündel.

Jiří Hošek, Kateřina Křenová, Jan Prokeš, Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme