Po téměř sto letech v britském námořnictvu končí čínští pradláci. Důvodem je obava ze špionáže

Od 30. let 20. století pracovali na britských válečných lodích čínští pradláci a pradleny, většina ale pocházela z Hongkongu. Jejich úkolem bylo prát a žehlit námořníkům uniformy a jejich důstojníkům bílé ubrusy. Tomu je ale konec. Podle deníku The Sun ve válečném námořnictvu končí kvůli obavám, že by mohli špehovat pro Peking. Před tím varovala britská rozvědka MI5. Nahrazovat je začali nepálští Gurkhové.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth

Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth | Foto: Cpl Beth Roberts | Zdroj: Reuters

Tři pradláci čínské národnosti se nemohli zúčastnit plavby britské letadlové lodi a vlajkového plavidla flotily HMS Queen Elizabeth na její cestě do Jihočínského moře.

Dalšího pradláka tento měsíc po 39 letech služby propustili proto, že jeho rodina žije v Hongkongu, uvedl deník The Sun.

První žena v čele námořnictva. Biden mezi náčelníky štábů nominoval admirálku Franchettiovou

Číst článek

Právě příbuzní jsou podle zpravodajců problém. Obávají se totiž, že by Peking mohl ohrozit blízké lidí pracujících v britském námořnictvu a ti by pak byli nuceni s Čínou spolupracovat.

Námořnictvo reagovalo na varování šéfa zpravodajské služby MI5 Kena McCalluma. Ten podle deníku The Daily Mail řekl, že Čína se snaží Británii ukrást technologii jaderného pohonu a narušit alianci AUKUS. Ta vznikla před dvěma lety a spojuje Spojené státy, Británii a Austrálii. Jejím cílem je vybudovat nový typ ponorek, který se bude nejprve vyrábět v Británii a později v Austrálii.

Britský ministr obrany Grant Shapps na začátku října uvedl, že vláda v Londýně uzavřela s britskými firmami smlouvy o vývoji nové útočné ponorky v hodnotě čtyř miliard liber (98 miliard korun). Stavět ji hodlá právě s Austrálií.

Americká flotila je bohatší o nový torpédoborec. Jeho první cesta povede do přístavu Pearl Harbour

Číst článek

„Dnes mohu oznámit, že jsme s předními britskými společnostmi uzavřeli kontrakty v hodnotě čtyř miliard liber, které posunou kupředu vývoj nejvýkonnějších útočných ponorek, jaké kdy používalo královské námořnictvo,“ řekl Shapps na sjezdu své Konzervativní strany v Manchesteru.

Uvedl, že díky zapojení firem BAE Systems, Rolls-Royce a Babcock Marine v Británii vzniknou tisíce kvalifikovaných pracovních míst.

Čína se od počátku vůči této alianci vymezuje. Jedním z důvodů je i to, že britské a americké ponorky budou od roku 2027 střídavě operovat ze základen v Austrálii.

Bývalý první námořní lord admirál lord Alan West deníku The Sun o konci čínských pradláků řekl: „Pokud jde o bezpečnost, námořnictvo nemá na výběr. Je to ale smutné, protože čínští pradláci s námi bojovali ve válkách a někteří v nich i padli.“

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme