Pragmatičtí Norové: Kvůli jednomu masakru nikdo ústavu a zákony měnit nebude

Norové jsou šokování tím, že pachatelem masakru, při kterém v pátek zahynulo až 92 lidí byl jejich spoluobčan. Doufají ale, že to nakonec bude ku prospěchu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norsko je po tragickém útoku v šoku

Norsko je po tragickém útoku v šoku | Zdroj: Reuters

Norové drží smutek a jen těžko se vzpamatovávají z šoku po pátečním masakru. Při něm pravicový extremista zavraždil v Oslu a na nedalekém ostrově Utoya více než 90 lidí. Hodinu před polednem byla v katedrále v Oslu zádušní mše za oběti masakru.

„Celé město je v šoku. Nikdo nerozumí tomu, co se stalo. Jak mohl jeden člověk způsobit tolik zla?“ ptá se Thale před katedrálou v Oslu, na místě, kde lidé skládají květiny, zapalují svíčky a tiše rozjímají nad prožitou hrůzou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ondřeje Boudy mezi běžnými Nory reflektující události

Většina přítomných se diví především tomu, že jeden z nich tak zrůdným způsobem dal najevo své politické přesvědčení.

Norové spíš očekávali útok zvenčí. Obávali se islámu, jako ostatně většina západního světa. To, že se ukázalo, že útočníkem byl pravicový extremista, může podle dle mínění občanů nakonec prospět celé Evropě. Je to velké varování, že fanatici jsou i mezi nimi.

Také Thale byla překvapená z reakce některých spoluobčanů: „Krátce po útocích se zvedla vlna rasové nenávisti. Všichni si mysleli, že šlo o islamistické radikály. Musíme si ale uvědomit, že takovéhle činy nejsou omezené na jednu konkrétní skupinu. Pramení z nenávisti, které jsou schopní lidé po celém světě. Takže je nakonec možná dobře, že pachatelem je takříkajíc jeden z nás.“

Pravicoví extremisté jsou mezi běžnými Nory a na to se nesmí zapomínat. Někteří občané se mohou obávat toho, že po útocích se dosud velmi otevřená norská společnost uzavře.

„Norsko přišlo o svou nevinnost,“ konstatuje Thale.

Možná si budou lidé dávat větší pozor na veřejných shromážděních. Možná se zvýší ostraha politiků. To ukáže čas. Ale tolerance a otevřenost jsou Norům opravdu vlastní a jen tak je asi něco nezmění. Což dokazuje i jejich přístup k pachateli, kterému podle místních zákonu hrozí maximálně 21 let vězení.

„Něco takového stejně nelze potrestat. Musíme spíš udělat vše, aby už se to neopakovalo,“ říká Thale s tím, že zavádění vyšších trestů nesníží míru násilí ve společnosti.

Vlna solidarity, která se v zemi zvedla, dává naději, že se země s tragédií dokáže vypořádat.

Ondřej Bouda, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme